Svečanom akademijom i koncertom u sarajevskoj Vijećnici obilježena je 32. godišnjice formiranja Prvog korpusa Armije Republike Bosne i Hercegovine, javlja Anadolu.
U organizaciji Memorijalnog centra Sarajevo i Ministarstva za boračka pitanja Kantona Sarajevo, u Vijećnici je održana svečana akademija, a nakon toga je upriličen rock-koncert “Zvuk slobode” na Trgu Prve brigade policije (plato preko puta Vijećnice).
Na svečanoj akademiji je upriličen umjetnički performans kroz koji su prikazani dani kada se rađao Prvi korpus zahvaljujući herojima odbrane koji su dolazili iz svih sfera života. Prikazan je i generacijski kontinuitet antifašističke borbe u Bosni i Hercegovini.
Zijad Hasečić Žika, nosilac ratnog priznanja “Zlatni ljiljan”, podsjetio je da su pripadnici Armije i MUP-a RBiH tih ratnih godina u Sarajevu, tokom najduže opsade jednog grada u modernoj historiji ratovanja, vođeni idejom antifašizma, branili osnovne postulate života – pravdu, poštenje, zajednički život, poštivanje drugog i drugačijeg, jednakopravnost i čast.
“Braneći našu zemlju, svojim životima i djelima smo se suprotstavili povampirenom fašizmu, branili i odbranili sve principe za koje se moderna Evropa deklarativno zalaže. Danas su sve glasniji pojedinci i grupe koje sebe žele staviti u isti rang ili ispred boraca, na svoj način tumačiti historiju. Stavite našu borbu iznad svega i svi naši interesi neka budu u drugom planu”, rekao je Hasečić.
Istakao je da dok su živi bit će vjerni čuvari slobode i Bosne i Hercegovine, kao i onda kada je bilo najteže.
“Bili su to dani hrabrosti, odlučnosti, prkosa i ponosa, a prije svega zajedništva, kada smo svi zajedno jeli, pili, disali, ginuli i pjevali”, poručio je Hasečić.
Ibrahim Dervišević, ratni komandant Prve slavne motorizovane/111. viteške brigade Prvog korpusa Armije RBiH, rekao je da je danas svakom poštenom i dobronamjernom čovjeku, građaninu Bosne i Hercegovine, u potpunosti jasno da je agresor imao za cilj da uništi državu Bosnu i Hercegovinu.
“Agresorski planovi, i pored počinjenog genocida nad bošnjačkim narodom, nisu ostvareni. Iako ne u potpunosti, onako kako smo željeli, sačuvali smo Bosnu i Hercegovinu i odbranili smo narod. Borili smo se i izborili za očuvanje Bosne i Hercegovine kao države ravnopravnih naroda i građana koji u njoj žive. Doprinos Prvog korpusa u postizanju tih ciljeva je izuzetno značajan, usuđujem se reći i presudan”, kazao je Dervišević.
Omer Osmanović, ministar za boračka pitanja Kantona Sarajevo, rekao je da je “Prvi korpus sačuvao glavni grad države Bosne i Hercegovine”.
“Upravo taj grad je kroz historiju ostao dostojanstven u borbi protiv fašizma, grad u kojem je ideja antifašizma okosnica njegovog otpora. Takva je bila i naša Armija i njen Prvi korpus”, kazao je Osmanović.
Nakon svečane akademije na Trgu Prve brigade policije održan je i koncert simboličnog naziva “Zvuk slobode”, u kojem su učestvovali Almas Smajlović, Sara Vojičić, te Mustafa Čizmić Čizma.
Prvi korpus Armije RBiH sa sjedištem u Sarajevu formiran je 1. septembra 1992. godine u okviru početne reorganizacije i okrupnjavanja mnogobrojnih novonastalih patriotskih jedinica, jedinica Teritorijalne odbrane i rezervnog sastava MUP-a RBiH, na prijedlog tadašnjeg načelnika Štaba vrhovne komande Oružanih snaga RBiH Sefera Halilovića, a po odluci Vrhovne komande (Predsjedništvo RBiH) i njenog predsjednika Alije Izetbegovića.
Prvi korpus je dao ogroman doprinos odbrani Sarajeva i Bosne i Hercegovine u minulom ratu.
Za prvog komandanta ove proslavljene operativno-taktičke formacije postavljen je Mustafa Hajrulahović Talijan. Tri brigade Korpusa ponijele su počasne nazive “slavna”, a četiri “viteška”.
Od pripadnika Prvog korpusa Armije RBiH, 472 su nosioci najvišeg ratnog priznanja “Zlatni ljiljan”, 29 pripadnika je odlikovano najvišim državnim priznanjima od Predsjedništva BiH i 19 pripadnika ratnim priznanjem “Srebreni štit”.
Na putu borbe za slobodu, 6.585 boraca Prvog korpusa poginulo je u odbrani suvereniteta, nezavisnosti i cjelovitosti Bosne i Hercegovine. Za doprinos odbrani grada Sarajeva i BiH, Prvom korpusu Armije Republike BiH dodijeljena je kolektivna Šestoaprilska nagrada Grada Sarajeva 2010. godine.
Anadolija