Bajka sa sretnim završetkom: Obala Slonovače prvak Afrike! (VIDEO)

Obala Slonovače prvak Afrike (Foto: CAF)

Završen je još jedan Afrički kup nacija. Njegovo 34. izdanje ponudilo je mnogo drame, preokreta i iznenađenja a na kraju su se radovao domaćin. Reprezentacija Obala Slonovače u Abiđanu je osvojila svoj treći naslov kontinentalnog prvaka savladavši nakon preokreta Nigeriju.

Troost-Ekong je doveo Nigerijce u prednost u 38. minuti nakon kornera. Kessie je izjednačio u 62. minuti na skoro identičan način. Titulu Slonovima donio je Haller u 81. minuti kada se sjajno snašao u petercu nakon ubačaja Adingre.

Bio je ovo pravi roler-koster za Obalu Slonovače. Kao domaćini turnira bili su jedni od favorita za naslov. Grupnu fazu odigrali su veoma slabo, završili su kao treći a upravo ih je u grupnoj fazi savladala Nigerije. Ipak, Slonovi su kao četvrta najbolja trećeplasirana reprezentacija prošli u nokaut fazu.

Kuriozitet je da podatak da je selektor Slonova Jean-Paul Gasset dobio otkaz nakon grupne faze pa ga je zamijenio njegov pomoćnik Emerse Fae koji je ekipu odveo do titule i dobio priznanje za najboljeg trenera na prvenstvu.

Slonovi su u osmini finala nakon penala prošli Senegal, zatim su pobijedili Mali golom u 120. minuti, a onda je u polufinalu pao i Kongo sa minimalnih 1:0.

Nigerijci nisu imali velikih oscilacija na turniru ali su Osmihen i društvo ipak poklekli i finalu. Za utjehu im može biti sa je njihov kapiten William Troost-Ekong proglašen najboljim igračem turnira.

• Golove sa finalnog meča pogledajte OVDJE.

Da cijela stvar bude još zanimljivija, pobjedu Slonovima u finalu je donio Sebastian Haller, čovjek koji je preživio pravu životnu dramu i koji je nedavno pobijedio opaku bolest.

Kao treća je na prvenstvu završila selekcija Južne Afrike koja je u susretu za treće mjesto nakon boljeg izvođenja penala pobijedila Kongo.

Simon Adingra iz pobjedničke ekipe je najbolji mladi igrač turnira dok je Emilio Nsue, reprezentativac Ekvatorijalne Gvineje i bivši igrač Tuzla Cityja najbolji strijelac turnira sa pet pogodaka.