Barcelona nakon četiri godine ponovo osvojila titulu prvaka Španije

Barcelona je nakon četiri godine ponovo prvak Španije. Blaugrana je večeras kao gost savladala gradskog rivala Espanyol i tako matematički osigurala titulu četiri kola prije kraja La Lige.

Pitanje prvaka na RCDE stadionu bilo je prakitčki riješeno nakon prvog poluvremena. Barcelona je bila nemilosrdna prema gradskom rivalu pa su tako već nakon prvih 45 minuta stigli do tri gila prednosti. Lewandowski je pogodio dva puta, u 11. i 40. minuti dok je Balde bio strijelac u 20. minuti.

Ni drugi dio igre nije ništa bolje počeo za domaće. Igrala se 53. minuta kada je Kounde pogodio za visokih 0:4. Do kraja utakmice Espanyol je sa dva pogotka uspio ublažiti poraz. Puado je pogodio u 73. minuti dok je Joselu u drugoj minuti sudijeske nadoknade postavio konačnih 2:4.

Barcelona je tako četiri kola prije kraja stigla na nedostižnih plus 14 u odnosu na drugoplasirani Real Madrid. Trener Barcelone, legendarni Xavi, je ove sezone posložio kockice u ekipi te tako donio svom timu prvu titulu šampiona kao trener. Kao igrač nekada fenomenalni veznjak je osvojio osam titula prvaka.

Za Blaugranu je ovo ukupno 27. titula prvaka, na vječnoj listi je i dalje vodeći Real sa 35 titula.

Braceloni je ovo prva titula od sezone 2018/19 kada je tim sa klupe predvodio Ernesto Valverde. Ujedno, ovo je i prva titula za Barcelonu od odlaska Lionela Messija iz kluba.

S druge strane, njihov gradski rival Espanyol je ovim porazom došao na korak od ispadanja u Segundu. Oni su četiri kola prije kraja pretposljednji na tabeli sa četiri boda manje od sigurne zone.