Barsa srušila Real u El Klasiku, Džeki 10-ak minuta u porazu Intera od Juventusa

Danas je u Evropi odigrano nekoliko velikih derbija. Radovali su se navijači Fejnorda, Lacija, Juventusa, Barse…

U najvećem holandskom derbiju vrlo vjerovatno smo dobili novog šampiona. Fejnord je kao gost savladao Ajaks i pobjegao mu na šest bodova prednosti osam kola prije kraja prvenstva. Za Fejnord su pogađali Himenez, Šimanski i Geertruida dok su za Kopljanike pogađali Alvarez i Tadić.

Na rimskom Olimpiku odigran je novi Derby della Capitale. Lacijo je slavio minimalnu pobjedu golom Zakanjija. Susret su obilježili crveni kartoni. Romin branič Ibanjez je dobio dva žuta kartona već nakon 30-ak minuta igre što je u mnogome olakšalo posao Laciju. Poslije posljednjeg sudijskog zvižduka zbog međusobnog sukoba crvene kartone zaradili su Marušić i Kristante. Također, u prvom poluvremenu su isključeni i pomoćni treneri oba tima.

Lacijo je sada drugi na tabeli sa pet bodova više od Rome, dva više od Intera i četiri više od Milana.

Inter je u Derby d’Italia poražen kod kuće od Juventusa i tako pao na treću poziciju. Jedini pogodak je postigao Kostić u 23. minuti. Juventus je sada veoma blizu Lige prvaka iako su tokom sezone kažnjeni sa oduzimanjem 15 bodova. Edin Džeko je ušao sa klupe u 79. minuti. I ovaj meč nije mogao proći bez crvenih kartona. Nakon završetka utakmice, zbog sukoba, crvene kartone su dobili D’Ambrosio i Paredes.

Barselona je zabilježila veliku pobjedu u El Klasiku, pobjedu koja gotovo sigurno donosi titulu. Susret na Camp Nou su bolje otvorili domaći. Rafinja i Levandovski su prijetili golu Reala. Ipak, u 9. minuti Real je stigao do gola. Arauho je nespretno reagovao i postlao loptu u mrežu svog tima.

Katalonci su potom ponovo preuzeli kontrolu utakmice. Prijetili tokom cijelog poluvremena i na kraju, u 45. minuti, preko Serhi Roberta stigli do izjednačenja.

Drugo poluvrijeme donijelo je šanse za oba tim ali do pred sam kraj meča nije bilo golova. Real je u zadnjih 15 minuta krenuo svim silama po pobjedu. U 81. minuti rezervista Asensio je pogodio mreži Ter Štegena. Međutim, nakon intervencije VAR-a njegov pogodak je poništen.

Utakmicu je riješio Frank Kesi u drugoj minuti sudijske nadoknade. Nakon sjajne akcije Katalonaca Balde je ubacio u kazneni prostor, a Kesi sjajno reagovao i savldao Kurtou.

Barselona sada ima 12 bodova više od Reala i čini se da Katalonci već lagano mogu početi da slave titulu.

Ako je u Seriji A i La Ligi skoro riješeno pitanje prvaka, u Bundesligi se dodatno zakuhalo. Nakon 25. kola prva je Borusija Dortmund sa bodom više od Bayerna. Bavarci su danas poraženi u Leverkusenu sa 2:1 i tako napravili veliki kiks u borbi za titulu.