Predsjedavajući Predsjedništva BiH dr. Denis Bećirović razgovarao je sa Eminom Hodžić i Dinom Durmićem, predstavnicima Udruženja „Biti novinar“, koje već pet godina dodjeljuje nagradu „Nino Ćatić“ za novinarsko izvještavanje o Srebrenici.
Dr. Bećirović je tokom razgovora naglasio važnost uloge medija u izgradnji povjerenja u postkonfliktnom društvu i dodao da istina nema alternativu. Istinito i hrabro izvještavanje je ključni preduslov za izgradnju stabilnog društva, a novinar Nino Ćatić je dosljedno i hrabro izvještavao iz Srebrenice, sve do posljednjeg trenutka, kada je Srebrenica okupirana, a nad njenim stanovništvom počinjen genocid, dodao je dr. Bećirović.
Predstavnici Udruženja „Biti novinar“ zahvalili su se predsjedavajućem Predsjedništva BiH dr. Denisu Bećiroviću za podršku i visoko pokroviteljstvo dodjele novinarske nagrade „Nino Ćatić“. Predsjedavajućem Bećiroviću uručili su i specijalnu plaketu Udruženja „Biti novinar.“
Tokom razgovora je naglašeno da mediji daju neprocjenjivo važan doprinos širenju istine i razvijanju kulture sjećanja, a novinarska nagrada „Nino Ćatić“ doprinosi širenju istine o genocidu u Srebrenici. Posebno je važan poticaj medijima u vremenu kada je Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila Rezoluciju kojom se 11. juli proglašava Danom sjećanja i obilježavanja genocida nad Bošnjacima u Srebrenici 1995.
Dr. Bećirović je rekao da je nedopustivo da se neki mediji u regiji stavljaju u funkciju ideologija povezanih sa počinjenim genocidom. Dodao je da sama činjenica da je novinarska nagrada „Nino Ćatić“ dobila regionalni karakter, te da je sve više nominiranih novinara iz država regije, govori o važnom procesu širenja i jačanja istine o genocidu nad Bošnjacima u Srebrenici. Naša generacija ima važnu obavezu, da na temeljima istine gradi kulturu sjećanja i dadne svoj maksimum na institucionalnoj memorijalizaciji, zaključio je dr. Bećirović.