Bh. odbojkašice pobijedile Švicarsku na startu Evropskog prvenstva

Bh. odbojkašice pobijedile Švicarsku (Foto: Screenshot)

Ženska odbojkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je u Monzi u prvom kolu Evropskog prvenstva Švicarsku sa 3:2 u setovima (16:25, 25:15, 23:25, 25:17, 17:15).

Izabranice selektora Stevana Ljubičića veoma loše su ušle u meč. Prvi set je donio dosta nervoze i grešaka u redovima našeg tima pa su ga Švicarkinje veoma ubjedljivo riješile u svoju korist. Povele su veoma brzo sa 8:1, a onda došle i do maksimalnih deset poena prednosti (14:4). Uspjele su Zmajice prići na minus pet u dva navrata, ali ponovo je uslijedilo nekoliko grešaka pa je prvi set pripao Švicarskoj.

U drugom setu viđena je mnogo bolja igra Zmajica. Švicarkinje su se držale do rezultata 9:9, a onda su naše odbojkašice napravile par dobrih akcija i stekle šest poena prednost (16:10). Zatim su Švicarkinje vezale tri poena nakon čega je selektor Ljubičić reagovao time-outom koji je u poptunosti urodio plodom. Na krilima Edine Begić i Dajane Bošković Zmajice su napravile novu seriju poena i osvojile set rezultatom 25:15.

Treći set ponudio je pravu dramu. Iako su Zmajice vodile u većem dijelu seta i imale prednost od 5 poena razlike u jednom trenutku, Švicarkinje su se pred kraj seta vratile u meč. Na kraju su odbojkašice Švicarske bile prisebnije u momentima kada se lomio rezultat i dobile treći set sa 25:23.

U prvom dijelu četvrtog seta reprezentacije su se smjenjivale u vodstvu do rezultata 11:11. Onda naša reprezentacija pravi seriju od tri vezana poena. Švicarkinje nikako nisu uspjele pronaći rješenje za igru Zmajica u ovom setu. Zmajice novom seriju privode set kraju i osvajaju ga sa ubjedljivih 25:17.

Dobru igru iz završnice četvrtog seta Zmajice su prenijele u odlučujući peti set. Furiozno krenule u tie-breaku naše odbojkašice. Poveli smo sa 11:6 ali su se Švicarkinje ponovo uspjele rezultatski vratiti u meč. Viđena je prava drama a na kraju su naše odbojkašice uspjele riješiti odlučujući peti set rezultatom 17:15 i tako stići do prve pobjede na ovom Evropskom prvenstvu, a druge u historiji za našu reprezentaciju na Evropskim prvenstvima.

Najbolje u našim redovima bile su Dajana Bošković i Edina Begić sa po 18 poena. Veoma bitnu ulogu odigrala je Iman Isanović koja je ušla sa klupe i sjajno odigrala osvojivši 13 poena.

Naša reprezentacija igra u grupi B, a pored Švicarske, protivnice Zmajicama biće Italija, Bugarska, Hrvatska i Rumunija.

Zmajice sljedeći meč na Evropskom prvenstvu igraju sutra od 18 sati a protivnik je Bugarska.

Domaćini Evropskog prvenstva su Italija, Njemačka, Estonija i Belgija.