Borac dostojanstveno predstavio BiH i izborio remi sa Panathinaikosom

Fudbalski klub Borac večeras je odigrao historijsku utakmicu i upisao debi u Konferencijskoj ligi.

Bosanskohercegovački predstavnik je na Gradskom stadionu u Banjaluci dočekao ekipu Panathinaikosa, a utakmica je završena neriješenim rezultatom 1:1.

Iako je banjalučka publika u potpunosti podbacila i nije ispunila tribine stadiona kako se to očekivalo, fudbaleri Borca su svoj dio posla na terenu odradili maksimalno dobro iako utakmica po njih nije dobro počela.

Panathinaikos je nametnuo terensku inicijativu na početku i već u 11. minuti došao do vodstva pogotkom Bakasetasa nakon fenomenalne akcije i asistencije Mladenovića.

Imao je Panathinaikos dvije minute kasnije priliku i da udvostruči prednost, ali je ovoga puta udarac Bakasetasa odbranio golman Borca.

U narednih desetak minuta Banjalučani su uglavnom pokušavali dalekometnim udarcima, pa su tako svoju sreću okušali Savić, Kulašin i Skorup, ali bez promjene rezultata i većih problema za grčku ekipu.

Sredinom prvog poluvremena Borac je imao najbolju priliku u dotadašnjem dijelu meča kada je Desopotović odlično šutirao, a lopta prohujala pored stative gola Panathinaikosa.

Nakon toga grčki tim je uspostavio kontrolu, a u finišu prvog poluvremena imao i odličnu priliku, no fudbaler Borca je uspio izblokirati udarac protivničkog igrača sa nekoliko metara udaljenosti te je lopta završila u korneru. U tim trenucima gledao se i VAR zbog potencijalnog igranja rukom, no ustanovljeno je da nema osnova da se dosudi penal za Panathinaikos.

Početak drugog poluvremena obilježen je sjajnom igrom Borca i erupcijom oduševljenja u 50. minuti kada je Despotović fantastičnim udarcem glavom nakon centaršuta Herere pogodio za 1:1.

Već u 52. minuti Borac je imao veliku šansu da preko asistenta kod prvog gola, Herere, dođe i do potpunog preokreta, ali njegov odličan udarac koji je išao u same rašlje odbranio je golman Panathinaikosa Drongovski.

Poslije toga Grci su ponovo uspostavili kontrolu i imali stopostotne šanse preko Sporara u 62. i Tetea u 72. minuti susreta, ali Borac je uz dosta sreće prošao bez primljenog pogotka.

Do kraja susreta Panathinaikos je imao još jednu veliku šansu u samom finišu utakmice, ali je lopta otišla pored toga te su Banjalučani uspjeli sačuvati neriješen rezultat i tako na dostojanstven način predstavili Bosnu i Hercegovinu na startu svoje historijske evropske avanture.