Borac ostvario historijski uspjeh i osigurao grupnu fazu u Evropi!

Nogometaši banjalučkog Borca ostvarili su historijski uspjeh pobjedom nad Klaksvikom rezultatom 3:1 (ukupno 4:3) i tako osigurali grupnu fazu najmanje u Konferencijskoj ligi, a istovremeno prošli u play-off Evropske lige.

Borac je večeras imao zlatnu šansu da eventualnom pobjedom protiv Klaksvika izbori historijski plasman u grupnu fazu. Na kraju je to uspio i učiniti i to nakon produžetaka.

Banjalučki tim je bolje otvorio utakmicu i već u ranoj fazi došao do željenog vodstva. Igrao se 17. minut kada je Nikola Srećković pogodio sjajno nakon kornera i uigrane akcije Banjalučana.

Uslijedile su još dvije velike šanse za Borac kojima se mogao ovjeriti plasman dalje. Prvo je Jovo Lukić propustio zicer u 32. minuti kada je sam dočekao ubačaj s desne strane, ali s vrha peterca šutirao je glavom pored gola.

Drugu veliku šansu u prvom dijelu imao je Srđan Grahovac, ali je njegov udarac iz peterca izblokiran i otišao u korner. Rezultatom 1:0 otišlo se na odmor.

Na otvaranju drugog dijela Borac je mogao udvostručiti prednost, ali je šut Barta Meijersa iz voleja s 25 metara otišao pored gola gostiju. Uslijedila je kazna.

Pravi muk u Banjoj Luci nastao je u 53. minuti kada je Deni Pavlović glavom pogodio za 1:1.

Borac je već u narednom napadu postigao gol, ali je Srećkoviću ovoga puta poništen zbog VAR odluke i dosuđenog ofsajda.

Uslijedile su nevjerovatne minute gostujućeg golmana. Jensen je odbranio četiri velike šanse igračima Borca u samo sedam minuta i činilo se da je večeras nemoguće savladati ga.

Kada se činilo da više nećemo gledati golove, Stefan Savić sjajno pogađa u 82. minuti za vodstvo domaćina. Odlično mu je petom povratnu ostavio Esmir Hasukić.

Rezultat 2:1 bio je i konačni nakon 90 minuta igre, pa se pristupilo produžecima jer je i prvi duel na Farskim Ostrvima završen istim rezultatom u korist domaćina.

Borac je na fantastičan način otvorio produžetke. Već u drugoj minuti Bart Meijers pogađa glavom za ludnicu u Banjoj Luci.

Farani su tokom cijela dva produžetka pokušali da dođu do poravnanja, ali nisu uspjeli, tako da je Borac ostvario najveći uspjeh u historiji.

Pred Borcem je sada play-off Evropske lige i dueli protiv Ferencvaroša, ali i u slučaju poraza, igrat će grupnu fazu Konferencijske lige. Banjalučani su tako postali drugi predstavnik Bosne i Hercegovine nakon Zrinjskog prošle godine koji je zaigrao u grupnoj fazi nekog evropskog takmičenja.