Bošnjaci u Čapljini ne žele grb Grada na svojim kućama

BH Teme

Postavljanje ploča sa kućnim brojem, na kojima se nalazi grb Grada Čapljine, na kojem su križ, šahovnica i lik svetog Franje, Grad Čapljina provodi već dvije godine. Uprkos činjenici, da je pri donošenju Odluke o adresaru Gradskog vijeća 2016., jasno definirano kako na tablama može biti samo broj objekta i mjesto, i uprkos odluci Ustavnog suda Federacije BiH, koji je još prije više od 20 godina, grb proglasio neustavnim, jer sadrži nacionalna i vjerska obilježja samo jednog naroda.

Bošnjaci Stanojevića, jednog od mnogobrojnih povratničkih naselja, kažu da su bili iznenađeni postavljanjem ploča sa grbom Grada Čapljine.

Još davne 1999. godine po apelaciji tadašnjeg predsjednika FBiH Edhema Bičakčića, sporni grb je proglašen neustavnim upravo zbog nacionalnih i vjerskih simbola samo jednog naroda i jedne vjere na njemu, šahovnice i lika katoličkog sveca, koji jasno druga dva naroda ostavljaju zapostavljenim u vlastitom gradu.

“Imamo mi puno odluka Ustavnog suda koje su puno ozbiljnije nego ova, koje se ne provode. Taj grb je izglasan na tadašnjem općinskom vijeću, ja mislim ’95.,’96. i ja sam takav i ova gradska administracija, mi smo naslijedili jedan takav grb, zbilja nije nam palo na pamet da ga mijenjamo”, kaže gradonačelnik Čapljine Smiljan Vidić.

Jedan od vijećnika SDA u Gradskom vijeću Čapljine tvrdi da su oni od početka bili protiv usvajanja tog grba. Navodi kako je 1.500 Bošnjaka potpisalo peticiju, u kojoj traže da se prekine sa obilježavanjem kuća sa spornim grbom koji je, navode, neustavan. Peticiju su poslali na adrese gradonačelnika Vidića,  premijera Hercegovačko-neretvanskog kantona, premijera Federacije, te međunarodnim organizacijama u Bosni i Hercegovini, prvenstveno OHR-u.

“Postoje u arhivi snimci, a ja vam mogu i neke konkretne dokaze priložiti, gdje smo se mi baš pobunili u tom slučaju, gdje smo evo pisali i dopise OHR-u, gdje smo na sjednicama stalno izlazili da govorimo, gdje smo pisali čak i gradonačelniku, ali evo on je mom kolegi u jednom pisanom odgvoru rekao da on poštuje svaki grb grada na svijetu i da je tako odgojen”, navodi Amar Vilogorac, vijećnik SDA u GV Grada Čapljina.

Sandro Jurković kaže, da, ako nekome smeta grb, ne treba dozvoliti da mu ga postave na kuću.

“Ako ima neki problem HDZ i SDA, sve to lako mogu dogovoriti kao što dogovaraju na svim razinama”, smatra Sandro Jurković, nezavisni vijećnik u GV Grada Čapljina.

Na upit vijećnika SDA Grada Čapljine, koji je upućen Ustavnom sudu Federacije BiH, da li je provedena odluka o neustavnosti grba iz 1999. godine, stigao je odgovor u kojem je navedeno da sud nema informaciju o izvršenju ove presude, ni da li se sporna obilježja koriste i danas. Napominju i da je neizvršenje odluka Ustavnog suda krivično djelo, kao i da su svi organi i institucije dužni da postupaju prema njegovim odlukama. Navode i da je premijer FBiH obavezan da osigura izvršenje odluka sudova Federacije Bosne i Hercegovine.

BHRT