Digitalizacija poljoprivrede: U OPZ “Agrofood” implementiran sistem pametnog navodnjavanja koji će u mnogome olakšati proizvodnju

Vijesti

Digitalizacija poljoprivrede: U OPZ “Agrofood” implementiran sistem pametnog navodnjavanja

Digitalizacija u poljoprivrednoj proizvodnji ima sve veću važnost. Digitalna rješenja u poljoprivredi značajna su zbog uštede radne snage, te kao faktor koji poljoprivrednicima daje razne mogućnosti za unapređenje proizvodnje.

Korak po korak i bh. poljoprivrednici napuštaju tradicionalnu poljoprivredu i okreću se modernim tehnologijama u proizvodnji. Dokaz tome su sve veća ulaganja u digitalizaciju pa čak i robotizaciju poljoprivrede kako bi se stvorile olakšice za poljoprivrednika i odgovorilo na sve veće zahtjeve tržišta.

Poljoprivredna zadruga “Agrofood” iz Konjević Polja jedna je od onih koja primjenjuje digitalna rješenja u proizvodnji. Nedavno je u ovoj zadruzi implementiran sistem pametnog navodnjavanja kao dio projekta koji je bio otvoren ispred Eu4BusinessRecovery, a koji se striktno odnosio na digitalizaciju u poljoprivrednoj proizvodnji.

O kakvom se tačno digitalnom rješemju radi i na koji način on funkcionira objasnila nam je Emina Salihović, agronom u OPZ “Agrofood”.

– Kao aplikanti i korisnici projekta ispred ispred Eu4BusinessRecovery u OPZ “Agrofood” smo implementirali „pametno navodnjavanje“ (eng. „Smart irrigation“) koje putem meteorološke stanice i senzora prikuplja podatke o agroekološkim uslovima u zemljištu, vazduhu i o mogućnosti pojave bolesti i te podatke šalje na uređaj: telefon i/ili računar. Na osnovu tih podataka proizvođač može na vrijeme reagovati po pitanju ishrane i zaštite. Stanica šalje podatke kada je vrijeme za navodnjavanje ili, na osnovu agroekoloških uslova, kada je nastupila infekcija i kada je vrijeme za tretiranje bilja. Na tržištu su meteo stanice sa senzorima koje samostalno aktiviraju navodnjavanje kao i one koje samo prikupljaju podatke.

Dodatno, postoji sistem sa elektromagnetnim ventilima koji putem upravljačkih ploča i mobilnog telefona može regulisati navodnjavanje. Dakle, putem telefona aktiviramo navodnjavanje na željenu parcelu na osnovu podataka od meteo stanice i našeg iskustva i upravo smo mi korisnici ovakvog sistema – objašnjava Salihović.

Za proizvođača ovakvo rješenje predstavlja veliku olakšicu u smislu uštede radne snage i njene reorganizacije, smanjenog gubitka vode i kvaliteta proizvoda.

Salihović: U poljoprivredi svaka olakšica puno znači

– Nama, koji smo u sistemu organske proizvodnje u kojemu smo ograničeni sa inputima i koji podrazumijeva veći angažman radne snage u odnosu na konvencionalnu, ovo predstavlja velike benefite. S obzirom da imamo proizvodnju tokom cijele godine, kako u zaštićenom tako i na otvorenom polju, i jako mješovitu proizvodnju (oko 30ak kultura godišnje) mnogo vremena nam je odlazilo na vodosnadbijevanje biljaka. Morali bismo ručno aktivirati pumpu i ventile, zatim preusmjeravati na željenu parcelu uz ručno regulisanje količine vode koja odlazi u zemljište. Voda je za biljku jako bitna kako za njene fiziološke procese tako i kao medij pomoću kojeg biljka usvaja hranu. To znači da će biljka biti zdrava i jaka da se odupre biljnim bolestima i štetnicima, a prevencija je u organskoj poljoprivredi jako bitna, navodi Salihović dodajući da usljed nestašice radne snage koja je naročito izražena u poljoprivredi svaka olakšica puno znači.

Projekat EU4BusinessRecovery je sufinansiran od strane Europske unije i Savezne Repulike Njemačke, a implementira ga UNDP u partnerstvu sa GIZ i ILO.

 

SuperPortal.ba