Dokle smo sa reformom pravosuđa (Ilustracija: Pixabay)
Nakon što je Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine usvojila izmjene i dopune Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću, u ovoj krovnoj pravosudnoj instituciji već je formiran odjel za integritet koji će se baviti provjerom imovinskih kartona sudaca i tužitelja. Međutim, posljednja procjena je da Vijeće treba još aktivnije raditi.
Bosna i Hercegovina još nije usvojila novu Strategiju za reformu sektora pravde za period 2021-2027. i prateći akcioni plan. Nova strategija mora obuhvatiti sve ključne reforme preporučene u Mišljenju Komisije i Analitičkom izvještaju, kao i u Izvještaju stručnjaka o pitanjima vladavine prava u Bosni i Hercegovini. Iz Vijeća najavljuju da će reformski program za naredne dvije godine biti usvojen krajem februara.
HALIL LAGUMDŽIJA, predsjednik VSTV-a BIH
“On će biti nešto uži i biće fokusiran prije svega na ocjenjivanje nosilaca pravosudnih funkcija, kvalitetnije ocjenjivanje, koje nam je osnova za donošenje kvalitetnih odluka po pitanju napredovanja nosilaca pravosudnih funjkcija, unaprijedit ćemo i sistem imenovanja.”
Nakon što je Parlament BiH usvojio izmjene i dopune Zakona o VSTV-u, u Vijeću je formiran Odjel za integritet koji će se baviti provjerom imovinskih kartona sudija, tužilaca i članova VSTV-a. Međutim, prema mišljenju Delegacije Evropske unije u BiH, dvije stvari su preostale koje Vijeće treba uraditi u narednom periodu.
JOHAN Zatler, šef Delegacije Evropske unije u BiH i specijalni predstavnik EU u BiH
“Prvi je usvajanje reformskog programa za 2024-2026 godinu. Želimo da vidimo da to što prije bude usvojeno i da sadržaj tog programa bude odgovarajući. Kada govorimo o reformama postoji jedna stvar koju želimo naglasiti a to je da očekujemo od članova Vijeća da oni budu primjer svima drugima. Nedavno smo vidjeli da je VSTV suspendovao primjenu člana 4 Poslovnika čime se zapravo rizikuje da dođe do daljnjeg podrivanja povjerenja javnosti u rad VSTV-a, i čime se zapravo u dikriminatoran položaj stavljaju kandidati koji nisu članovi Vijeća. Radi se o tome da svi oni koji ne ispunjavaju nacionalne kriterije polne zastupljenosti se stavljaju u nepovoljan položaj u odnosu na ostale i to nije nešto što mi želimo da vidimo.”
Očekuju se konkretniji rezultati, posebno u oblasti borbe protiv korupcije i nepotizma u pravosuđu, poručeno je sa konferencije “EU podrška reformama pravosuđa u BiH”. VSTV treba podići vlastitu odgovornost na veći nivo pružanjem detaljnog i transparentnog obrazloženja svojih konačnih odluka, posebno kada se radi o odlukama o imenovanjima, u skladu sa evropskim standardima.