EHF EURO: Njemačka deklasirala Švicarsku u najgledanijoj rukometnoj utakmici svih vremena

Njemačka deklasirala Švicarsku u najgledanijoj rukometnoj utakmici svih vremena (Foto: EHF)

Danas je u Njemačkoj počelo 16. prvenstvo Evrope u rukometu u organizaciji EHF-a. Na startu takmičenja viđen je pravi spektakl, a favoriti su opravdali očekivanja.

Počinje rukometni EURO: Ko su favoriti i šta mogu Zmajevi?

Francuzi su u u terminu od 18 sati nadigrali Sjevernu Makedoniju. Izabranici legendarnog Kire Lazarova su veoma dobro djelovali do sredine prvog poluvremena. Poveli su u jednom trenutku sa 10:8 ali su onda Francuzi ubacili u brzinu više i brzo preokrenuli rezultat u svoju korist. Na poluvrijeme su otišli sa prednošću od 4 gola (17:13), a na kraju meča bilo je 39:29.

Kod Francuza je bilo mnogo raspoloženih igrača, ali su se naročito istakla lijeva krila koja su bila bez promašaja. Hugo Descat je šutirao 7 od 7 dok je Dylan Nahi šutirao 6 od 6. Dika Mem je upisao pet pogodaka a Elohim Prandi četiri.

Golmani Desbonnet i Bolzinger su podijelili minutažu. Prvi je zabilježio sedam, a drugi šest odbrana.

Kod Sjeverne Makedonije najefikasniji je bio pivot Žarko Peševski sa sedam pogodaka dok je Ivan Djonov postigao šest. Obojica su imala samo po jedan promašaj. Golman Nikola Mitrevski je zabilježio deset intervencija.

U drugom večerašnjem meču, uočio kojeg je upriličeno i zvanično otvaranje prvenstva, Njemačka je demolirala Švicarsku sa 27:14.

Drugi meč u Merkur-Spiel Areni u Dizeldorfu pratilo je 53.586 gledatelja čime je oboren rekord po broju gledatelja na jednoj rukometnoj utakmici.

Igrači Njemačke su se mnogo bolje snašli u ovakvoj atmosferi i zabilježili su ubjedljivu pobjedu dozvolivši Švicarskoj samo 14 golova.

Najzaslužniji za ubjedljivu pobjedu Njemačke bio je golman Andreas Wolff koji je ostvario 14 odbrana uz postotak uspješnosti od skoro 60%.

Skoro svi njemački igrači su se upisali u listu strijelaca a prednjačio je Juri Knorr sa šest pogodaka.

Kod Švicaraca je Lenny Rubin dao četiri pogotka dok je golman Nikola Portner imao 11 odbrana uz procenat odbranjenih lopti od 34,38%.

Evropsko prvenstvo se nastavlja sutra kada će na parket SAP Arene u Manhajmu izaći bosanskohercegovačka reprezentacija. Zmajevi od 20:30 igraju protiv branitelja naslova Švedske.