EHF EURO: Švicarci otkinuli bod Francuskoj, Crnogorci poraženi nakon velike drame

Odigrana su prva tri susreta današnjeg programa Evropskog prvenstva u rukometu.

Španija je u susretu grupe B bez većih problema savladala Rumuniju sa 36:24. Abeljo je sa osam pogodaka bio prvi strijelac Španije dok su Nistor i Dedu dali po četiri za Rumune. De Vargas je zabilježio 14 odbrana a njegov kolega na goli Rumunije Iancu šest.

Francuska i Švicarska remizirale su 26:26 u okviru drugog kola grupe A. Švicarci su se odlično držali protiv favoriziranog rivala i zasluženo osvojili bod. Iako su Francuzi početkom drugog poluvremena imali plus 4, Švicarci su pomalo neočekivano uspjeli da se vrate u meč.

Minut prije kraja, pri rezultatu 26:26 Richardson je promašio sedmerac i omogućio Švicarcima napad za pobjedu ali ga nisu iskoristili pa je spomenuti rezultat bio i konačni ishod.

Laube je bio najefikasniji kod Švicaraca sa 9 pogodaka dok je kod Francuza Mem bio precizan 7 puta. Golman Francuske Belašen imao je 11 odbrana dok je kod švicarski golman Portner imao 10 uspješnih intervencija.

Treba istaći da je bh. sudijski dvojac Amar i Dino Konjičanin dijelio pravdu na ovom meču.

U okviru grupe C Island je nakon velike drame savladao Crnu Goru rezultatom 31:30.

Vodili su Islanđani tokom cijekog susreta ali Crnogorci se nisu predavali. Pri rezultatu 30:30 Elisson je promašio pa su Crnogorci dobili priliku za napad. Ipak, Radović je pogriješio prilikom izmjene što su sudije primijetile i kaznile ga isključenjem a loptu vratili Islanđanima koji zatim postižu pogodak za 31:30. Ostalo je Crnogorcima još malo vremema za izjednačenje ali je Gustavsson odbranio poslednji udarac na susretu.

Borozan i Grbović su dali po pet pogodaka za Crnu Goru dok su na drugoj strani najefikasniji bili Magnusson sa 7 i Vidarsson sa 6. Gustavsson i Halgrimsson su imali po 7 odbrana dok je Simić 12 puta zaustavio Islanđane.