Francuska je novi prvak Evrope u rukometu

Francuska je novi prvak Evrope u rukometu (Foto: EHF Euro)

Rukometaši Francuski novi su prvaci Evrope nakon što su u finalu pobijedili Dansku sa 33:31 nakon produžetka.

Finalni meč dvije rukometne velesile donio je pravu rovovsku borbu. U prvom dijelu susreta nijedna ekila nije imala prednost veću od dva gola razlike. Sjajni Nielsen je činio čuda na golu Danske, ali su Danci više griješili u napadu pa je prvih 30 minuta okončano neriješenim rezultatom 14:14.

Danci na startu drugog poluvremena prave serije od 3:0 i odlaze na plus tri. Prednost Danaca kretala se između 1 i 2 gola prednosti do zadnjih 10-ak minuta meča kada Francuzi stižu do izjednačenja 23:23.

Iskusni Hansen i sjajni Gidsel pogađali su u tim momentima za Dansku dok su Francuze u igri držali Fabregas i Mahe koji je bio siguran prilikom izvođenja sedmeraca.

Ušli su Danci u zadnji minut sa golom prednosti i imali su napad. Međutim, oduzeta im je lopta zbog pasivnog napada dok Fabregas na drugoj strani pogađa za 27:27. Ostalo je Dancima još 20-ak sekundi da pokušaju doći do pobjede ali nisu uspjeli uputiti udarac pa se otišlo u produžetke.

Nakon prvih pet minuta dodatnog vremena rezultat je glasio 29:29.

U drugih pet minuta probudio se Dika Mem. Sjajni desni bek Francuske je postigao dva vezana pogotka iako u prvih 65 minuta meča nije postigao nijedan.

Na drugoj strani Hansen je pogodio iz sedmerca i tako prestigao Nikolu Karabatića kao najbolji strijelac u historiji prvenstava Evrope. Prandi je 30 sekundi prije kraja donio dva razlike Francuzima i praktično riješio pitanje pobjednika.

Ipak Gidsel je donio još drame kada je praktično sa centra matirao Belasena, ali je Len na drugoj strani postigao pogodak za konačnih 33:31.

Francuzi su tako došli do svog četvrtog naslova prvaka Evrope dok su Danci ostali na dvije titule.

Fabregas je sa 8 pogodaka bio najefikasniji kod Francuza. Na drugoj strani Hansen je postigao 9, a Gidsel 8.

Nilsen je imao 15 intervencija ali ni to nije pomoglo Danskoj. Njegov kolega na drugoj strani Belasen je zabilježio 9 intervencija.

Podsjećamo, Švedska je ranije danas u susretu za treće mjesto i borbi za direktan plasman na Olimpijske igre savladala Njemačku sa 34:31 (18:12).