Francuska prvi finalista rukometnog Eura

Trenutak koji je prelomio meč: Prandi postiže gol ta produžetke (Foto: Ehf)

Selekcija Francuske prvi je finalista rukometnog prvenstva Evrope koje se igra u Njemačkoj. Francuzi su u prvom polufinalu u jednoj od najdramatičnijih utakmica u historiji Eura savladali Švedsku rezultatom 34:30 nakon produžetaka.

Početak utakmice u potpunosti je pripao Francuzima. Na krilima sjajnog golmana Samira Belasena koji je vezao nekoliko odbrana Francuzi su napravili seriju od 6:0 i došli do prednosti od 10:4. Imali su Karabatić i drugovi i plus 7 u dva navrata. Na kraju je prvo poluvrijeme završeno rezultatom 17:11 u korist Francuza.

Početak drugog poluvremena donio je veliki preokret. Šveđani su na krilima sjajnog golmana Andreasa Paličke za nekih 10-ak minuta stigli rezultat.

Franuczi su u potpunosti stali, Belasen ništa nije odbranio u nastavku susreta dok se na drugoj strani Palička razbranio. Pri tome je odbranio i tri sedmerca Francuzima.

Stigli su Šveđani do potpunog prokreta u posljednih 15-ak minuta susreta (23:22), a zatim su u par navrata imali i plus dva uključujući i zadnju minutu susreta u koju se ušlo sa rezultatom 27:25. Francuzi su smanjili na minus jedan, a zatim je Gotfeidson napravio pogrešku u narednom napadu Švedske.

Francuzima je ostalo još desetak sekundi da probaju stići do izjednačenja. Nisu uspjeli uputiti udarac ali je po isteku 60. minuta dosuđen deveterac.

Loptu je uzeo Elohim Prandi i na nevjerovatan način pogodio mrežu Šveđana za rezultat 27:27 i produžetke.

U dodatnom vremenu Francuzi su vrlo brzo napravili prendost od tri gola razlike i tu je bio kraj svih nada Švedske da mogu do finala i borbe za odbranu naslova. Na kraju je rezultat glasio 34:30 u korist Francuske koja ide u finale.

Deska sa 8 i Mem sa 6 pogodaka su bili najefilasniji kod Francuza. Belasen je imao 9 odbrana ali sve je zabilježio u prvom poluvremenu. Desbone je imao 4, a sve su bile u završnici meča i produžecima.

Klar je bio najefikasniji Šveđanin sa 9 pogodaka dok je sjajni Palička imao 15 odbrana ali ni to Šveđanima nije bilo dovoljno za finale.

Drugog finalistu saznat ćemo večeras nakon susreta Danske i Njemačke.