Furiozan početak domaćina: Njemačka “petardom” poželjela “dobrodošlicu” Škotima

Njemačka “petardom” poželjela “dobrodošlicu” Škotima (Foto: EPA – EFE)

Fudbaleri Njemačke na sjajan način su otvorili Evropsko prvenstvo. “Elf” je u prvom meču turnira na Allianz Areni u Minhenu deklasirao Škotsku sa 5:1.

Pitanje pobjednika bilo je riješeno već nakon prvih 45 minuta. Njemački igrači su nošeni velikom podrškom sa tribina napravili mali “blickrig” u uvodnim minutama susrete. Škote je načeo Wirtz u desetoj minuti. Ofanzivac prvaka Bundeslige, Bayer Leverkusena, je pogodio nakon povratne lopte Kimmicha. Treba istaći i da je škotski golman Gunn mogao bolje intervenisati. Devet minuta kasnije Gunn nije imao šanse kada je Havertz uposlio Musialu, a fudbaler minhenskog Bayerna sjajno pogodio za 2:0.

Francuski sudac Clement Turpin je u 25. minuti svirao penal za “Elf” nakon prekršaja na Musiali. Ipak, nakon pregleda VAR-a ustanovljeno je da je faul napravljen izvan kaznenog prostora.

Ipak, u 42. minuti VAR je bio nakoljeniji njemačkom timu. Porteous je faulirao Gundogana, a Turpin je nakon kratkog gledanja VAR snimke dosudio penal za “Elf” te pokazao crveni karton braniču Škotske. Siguran izvođač najstrožije kazne bio je Havertz.

Rezervista Fullkrug u 68. minuti postiže pogodak za 4:0. Isti igrač je u 76. minuti postigao još jedan pogodak ali ga je VAR poništio zbog ofsajda.

U 87. minuti Škoti stižu do počasnog pogotka. McLean je šutirao, a loptu u vlastitu mrežu skrenuo Rüdiger. Konačnih 5:1 postavio je Emre Can udarcem sa nekih 20-ak metara u zadnjim sekundama meča.

Drugi meč ove grupe sutra od 15 sati igraju Švicarska i Mađarska.