Hrabri Željezničar skupo prodao kožu u Bakuu

Ekipa Željezničara poražena je u Bakuu 2:0 od ekipe Neftcija u revanš susretu drugog pretkola Konferencijske lige. Željo je u Bakuu stigao desetkovan povredama ali su i pored toga Plavi odigrali odličan meč.

Domaći su na startu imali inicijativu ali bez velikih šansi.

Željo je prvi put zaprijetio u 10. minuti kada je Krpićev udarac glavom izblokiran. Nakon toga Plavi su imali dva vezana kornera ali nisu uspjeli ozbiljnije ugroziti Brkića.

U 17. minuti Ovčina se dobro ubacio iza leđa odbrane Neftcija ali je njegov udarac zaustavio golman Brkić.

Dvije minute kasnije domaći su prvi put zaprijetili i odmah stigli do pogotka. Saiff je pogodio nakon asistencije Lebona. Prethodno su Galić i Biber besoitrebno zakomplikovali situaciju i izgubili loptu. Saiff je zaprijetio i u 22. minuti ali je lopta prošla pored desne stative golmana Muftića.

U 29. minuti Yuri je šutirao glavom nakon kornera, a samo minut kasnije veliku priliku je imao Lebon. Krilni napadač Neftcija je sam izašao pred Muftića ali ga je Cocalić uspio stići i izblokirati u posljednjem trenutku. U 33. minuti Jaber je šutirao sa distance ali je Muftić odbranio. Do kraja poluvremena nije bilo izglednijih prilika pa su domaći na odmor otišli s jednim golom prednosti.

Start drugod poluvremena donio je nove probleme treneru Bašiću. U prvim sekundama nastavka udarac u glavu je dobio Ovčina koji nije mogao nastaviti meč pa ga je zamijenio Drljo.

U 56. minuti Haračić prolazi po lijevoj strani i upošljava Krpića čiji udarac brani golman domaćih. U 58. minuti kombinuju Mekuć i Jašarević koji se velikom brzinom spustio u kazneni prostor i poslao jednu loptu u peterac, ali je Brkić reagovao ispred Krpića.

Saiff je mogao postići drugi gol na meču u 60. minuti. Drljo je izgubio loptu, Lebon uposlio Saiffa koji se našao sam ispred Muftića. Međutim, mladi golman Želje odlično brani, u nastavku akcije sjajno reaguje i Jašarević. Dvije minute kasnije zaprijetio je i Lebon ali njegov pokušaj nije zabrinuo Muftića.

Večeras raspoloženi Saiff ponovo snažno šutira sa distance u 64. minuti ali Muftić brani. U 65. minuti Turanjanin je zamijenio Rustemovića koji je imao žuti karton.

Dvije minute kasnije pokušao je i Jaber iz daljine ali se Muftić ponovo istakao. Ipak, pritisak Neftcija urodio je plodom minuti kasnije. Nakon ubačaja iz kornera Yuri šutira, Muftić brani ali Israfilov je bio prvi na odbijancu i poslao loptu u mrežu.

Nakon toga je Bašić napravio trostruku izmjenu. Ušli su Amoah, Dubačkić i Gasal, a izašli Haračić, Biber i Kosorić.

U 74. minuti Drljo je šutirao iskosa ali je Brkić odbranio.

Ekipa Neftcija je uspjela umiriti igru pa do kraja susreta nije bilo velikih uzbuđenja.

Tim iz Azerbejdžana se sa ukupnih 4:2 plasirao u treće pretkolo. Željo nema za čim da žali, oni su svoj cilj ispunili pa čak i premašili očekivanja.

Treba istaći i da je Željezničar imao podršku oko 150 svojih vjernih navijača koji su prevalili veliki put do Bakua da bi bodrili svoj voljeni tim.

Plavi naredni meč igraju na Grbavici protiv Borca 12. augusta.