It’s not coming home: Španija savladala Englesku u finalu Eura!

Španija je po četvrti put u svojoj historiji postala prvak Evrope u fudbalu! Crvena furija je u finalu Evropskog prvenstva u Berlinu savladala Englesku sa 2:1.

Prvo poluvrijeme nije opravdalo očekivanja. Španija je imala loptu u svom posjedu ali nije bilo prilika u uvodnim minutama susreta. U 12. minuti vidjeli smo prvo uzbuđenje. Williams se sjurio pred Pickforda, ali ga je Stones izblokirao. U nastavku akcije Le Normand je šutirao pored gola.

U 15. minuti vidjeli smo prvi ozbiljniji napad Engleza, ali je Laporte izblokirao ubačaj Walkera. Igrala se 23. minuta kada je Guehi izblokirao Yamala u dobroj prilici. Prethodno je Foden izgubio loptu na nekih 30-ak metara od svog gola.

Letexier je u 25. minuti pokazao žuti karton Kaneu nakon što je kapiten Engleske oštro startovao na Ruiza. Par minuta kasnije pokušao je upravo Ruiz, ali je ponovo Guehi bio odličan u defanzivi i izblokirao njegov pokušaj.

Na isteku prvih pola sata igre žuti karton je zaradio i Olmo zbog prekršaja nad Riceom.

Otvorila se prilika za Engleze u posljednjoj minuti prvog dijela kada je Bellingham ukrao loptu Carvajalu i uposlio Kanea čiji pokušaj sa distance blokira Rodri koji se u toj situaciji i povrijedio. U sudijskoj nadoknadi vidjeli smo prvi udarac u okvir gola na meču. Foden je šutirao nakon ubačaja Ricea iz prekida, međutim Simon je to lagano odbranio.

Na startu drugog poluvremena Španija je doživjela veliki hendikep jer njihov ponajbolji igrač Rodri nije mogao nastaviti susret. Zamijenio ga je fudbaler Sociedada Zubimendi.

Ipak, čini ta izmjena nije poremetila Crvenu furiju koja u 47. minuti dolazi do prednosti. Yamal je sa boka ušao u sredinu i dodao do Olma kojem je lopta prošla iza leđa, ali je na nju naletio Williams koji je udarcem iz prve matirao Pickforda.

Već u sljedećem napadu Španci su imali veliku priliku za novi pogodak. Williams je asistirao do Olma koji iz dobre situacije šutira pored lijeve stative Pickforda.

Nastavila je Španija sa sjajnom igrom u drugom dijelu. Prvo je u 55. minuti Yamal sjajno poslio Moratu koji šalje loptu iza leđa istrčalog Pickforda ali je Guehi ponovo spasio Engleze. Minutu kasnije Williams je raspalio sa distance ali je njegov pokušaj otišao pored gola.

Selektor Engleske Gareth Southgate je odlučio mijenjati nakon 15 minuta igre u drugom dijelu. Sa terena je povukao neprimjetnog Kanea a u igru je ubacio junaka polufinala Olliea Watkinsa.

Zaprijetio je Bellingham u 60. minuti šutem sa nekih 20-ak metara, ali je njegov siloviti pokušaj otišao pored gola. Na drugoj strani pokušao je Yamal. Pickford je sjajnom reakcijom spasio svoju reprezentaciju. Par minuta poslije Pickfordu je zaprijetio i Ruiz udarcem sa distance, ali je lopta prozujala iznad prečke.

U 70. minuti Soutghate je u igru uveo još jednog junaka polufinala Cola Palmera. Tri minuta kasnije ta se izmjena isplatila. Krenuli su Englezi u brzi kontra napad. Saka je dodao do Bellinghema koji lukavo ostavlja loptu za Palmera, a fudbaler Chelsea preciznim udarcem sa tačno 21 metra pogađa mrežu Simona. Na usporenom snimku se vidjelo da je lopta na putu do mreže zakačila Zubimendija i što je dodatno pomoglo Palmeru.

Vršili su Španci veliki pritisak prema golu Engleza u zadnji deset minuta susreta. Pickford je ponovo spasio Engleze u 82. minuti kada je sjajno zaustavio pokušaj Yamala. Međutim, ni sjajni čuvar mreže ništa nije mogao u 87. minuti. Odigrala je Španija lijepu akciju koju je pogotkom završio rezervista Oyarzabal na asistenciju Cucurelle.

Do kraja je ostalo još malo vremena za Engleze. U 90. minuti imala je Engleska dvije prilike nakon kornera. Prvi put je Špance spasio Simon, a drugi put je loptu sa gol linije izbacio Olmo. To je bilo i posljednje uzbuđenje na meču, Španci su započeli veliko slavlje dok su Englezi ponovo imali razloga za tugu. Tim Garetha Southgatea je izgubio drugo finale Eura zaredom dok su Španci stigli do četvrtog naslova, a prvog nakon 2012. godine.