Kompletirano prvo kolo Eura: Turci na “domaćem terenu” slavili protiv Gruzije, Portugalci preokrenuli protiv Čeha

Današnjim utakmicama grupe F kompletirano je prvo kolo grupne faze Evropskog prvenstva koje se igra u Njemačkoj.

Turska je u prvom susretu dana savladala debitanta Gruziju sa 3:1. Bila je ovo možda i najbolja utakmica dosadašnjeg toka prvenstva sa dosta prilika na obje strane.

Selekcije Turske je nošena ogromnog podrškom svojih navijača koji su “okupirali” stadion u Dortmundu ušla zaista silovito u meč. Otpočetka su izabranici Vicenza Montelle preuzeli kontrolu nad utakmicom i već na samom njenom početku zaprijetili nekoliko puta.

U 10. minuti Ayhan je silovito šutirao i pogodio stativu, Gruzijci su imali sreće jer se lopta odbila u polje. U 26. minuti turski bek Mert Muldur uhvatio je sjajan volej i na fantastičan način donio prednost svojoj reprezentaciji.

Samo minut kasnije Turska je postigla još jedan pogodak. Yildiz je pogodio nakon dodavanja Yilmaza ali je pogodak poništen nakon pregleda VAR-a zbog ofsajda.

Oslobađali su se Gruzijci polako pritiska i sve više napadali ka golu Turske. U 32. minuti Kochorashvili je ubacio sa desne strane, a Mikautadze pogodio za izjednačenje. Strijelac gola Mikautadze je par minuta kasnije imao još jednu priliku za pogodak ali je šutirao pores gola.

Na startu drugog dijela Mamardashvili je sjajno zaustavio pokušaj Calhanoglua iz slobodnog udarca.

U 66. minuti Turska je stigla do nove prednosti. Arda Guler je postigao fantastičan pogodak sa nekih 25-26 metara za erupciju oduševljenja na tribinama.

Gruzijci su do izjednačenja mogli u 70. minuti kada Kochorashvili nakon sjajne akcije pogađa prečku. U 87. minuti Mamardashvili je ponovo spasio Gruziju nakon pokušaja Yazicija.

U sudijskoj nadoknadi Gruzija je imala dvije velike prilike za izjednačenje. Prvo su Kochorashvili i Mikautadze zasmetali jedan drugom u izglednoj situaciji za postizanje pogotka. Zatim je Davitashvili pogodio stativu, a u nastavku napada njegov pokušaj je blokirala odbrana Turske.

U posljednjim sekundama meča Gruzijci su imali prekid. Naprijed je krenuo i golman Mamardashvili. Međutim, izgubili su Gruzijci loptu a Akturkoglu se sam sjurio u kontru i zatresao praznu mrežu za konačnih 3:1.

U drugom susretu ove gruoe Portugalci su teže od očekivanog pobijedili Češku Republiku sa 2:1  u Leipzigu.

Jedinu pravu priliku u prvom dijelu imao je Ronaldo u 45. minuti kada je Stanek zaustavio njegov udarac.

U 62. minuti Česi su pogodili. Provod je postigao sjajan pogodak nakon dodavanja Coufala. Sedam minuta kasnije Portugal je izjednačio. Mendes je šutirao, golman Stanek kratko odbio loptu koja se na nesreću Čeha od Hramca odbila u gol.

Ronaldo je u 87. minuti pogodio stativu, a Jota nakon odbitka poslao loptu u mrežu. Ipak, nakon pregleda VAR-a ustanovljeno je da je Ronaldo bio u ofsajdu pa je gol poništen.

U drugoj minuti sudijske nadokande Portugal dolazi do pobjedo. Neto je ubacio, odbrana Češke slabo reagovala što je iskoristio rezervista Conceicao i pogodio za konačnih 2:1.