Kvalifikacije za EURO: Turska pobijedila Hrvatsku u Osijeku

Večeras je odigrano osam susreta u kvalifkacijama za Euro 2024. Malo iznenađenje priredila je Turska koja je na Opus Areni u Osijeku savladala Hrvatsku.

Pobjedu Turskoj donio je Bariš Yilmaz pogotkom u 30. minuti. Napadač Galatasaraya iskoristio je bezpotreban izlazak Livakovića sa gola i lobovao golmana Hrvatske. Hrvatska je imala par dobrih prilika za izjednačenje ali Modrić i društvo nisu mogli do gola.

Bio je ovo savršen debi na klupi reprezentacije Turske za selektora Vicenta Montellu. S druge strane, Zlatko Dalić ima razloga za brigu jer su Vatreni izgledali nemoćno u pojedinim momentima.

U drugom susretu ove grupe Latvija je savladala Armeniju sa 2:0. Ikaunieks i Balodis su pogađali za Latvijce koji su od 52. minute igrali bez isključenog Ossa.

Turska sada ima 13 bodova i lider je grupe D dok je Hrvatska druga sa 10.

U okviru grupe I igrana su dva meča jer je meč Izrael i Švicarske odgođen. Bjelorusija i Rumunija su podijelile bodove odigravši 0:0 dok je selekcija Kosova slavila u Andori sa 3:0. Dva gola za Kosovare postigao je Rashica dok je treći gol postigao Zećiri.

Reprezentacija Albanije napravila je veliki korak ka plasmanu na Euro. Albanci su večeras u Tirani deklasirali Češku sa 3:0. Strijelci za Albaniju bili su Seferi (2x) i Asani. Česi su od 39. minute imali igrača manje jer je isključen Chytil zbog drugog žutog kartona. U drugoj utakmici grupe E Poljaci su na Farskim Ostrvima ostvarili pobjedu od 2:0. Szymanski i Buksa su bili strijelci za Poljsku koja je od 48. mimute imala igrača više jer je crveni kartom dobio Askham.

Albanija je lider ove grupe sa 13 bodova, Posljka ima 9, Češka i Moldavija po 8 dok Farani imaju jedan bod.

U okviru grupe A važne pobjede su ostvarili Španija i Norveška. Španci su u jednom od derbija večeri savladali Škotsku sa 2:0 i tako im uzvratili za identičan poraz u drugom kolu. Dugo su Španci lomili žilave Škotlanđane, ali do 73. minute nije bilo pogodaka. Tada je na scenu stupio Alvaro Morata koji je pogodio za 1:0. Pobjedu je ovjerio Sancet pogotkom u 86. minuti.

Španci su nanijeli prvi poraz Škotima u ovim kvalifikacija i tako ostali u borbi za prvo mjesto. Škotska sada ima 15 bodova dok Španci imaju tri boda manje ali i utakmicu manje.

Treći na tabeli su Norvežani sa 10 bodova iz šest utakmica. Oni su večeras savaldali na gostovanju Kipar sa ubjedljivih 4:0. Haaland je postigao dva pogotka, po jedan su dodali Sorloth i Aursnes.