Loša partija Zmajica i poraz na domaćem terenu: Makedonke ostvarile prvu pobjedu nakon 10 godina!

Prva pobjeda za Makedonke nakon deset godina…

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je večeras na Ilidži od Sjeverne Makedonije rezultatom 66:68 u petom kolu kvalifikacija za Eurobasket.

Izabranice Gorana Loje su skoro cijeli meč bile u zaostatku. Gošće su već na otvaranju susreta otišle na 11 poena prednosti (4:15). U prvoj četvrtini Zmajice su postigle samo 10 poena (10:15). Druga četvrtina je bila nešto bolja ali su Makedonke i dalje imale prednost. Na poluvremenu je bilo 26:30.

U trećoj četvrtini Zmajice su krenule sa boljom igrom pa su stigle do preokreta i vodstva 40:38. Međutim gošće tada prave seriju 11:3 i odlaze na šest poena prednosti na kraju treće četvrtine (43:49). U četvrtom periodu izgledalo je da će Zmajice preokrenuti meč u svoju korist. Naše košarkašice prave seriju od 9:0 i dolaze do prednosti od 63:60. Međutim, ponovo je uslijedio pad u igri. Gošće iz Sjeverne Makedonije to koriste i na kraju bilježe pobjedu rezultatom 66:68.

Hurt je postigla 21 poen za Zmajice dok su s druge strane najefikasnije bile Mutrašinović sa 18 i Trajchevska sa 17.

Bila je ovo prva pobjeda za Makedonke u zvaničnim utakmicama nakon 10 godina. Naime, Makedonke su zadnji put u nekom zvaničnom meču slavile 7. juna 2013. godine. Tada su u gostima savladale Portugal rezultatom 60:56 u okviru kvalifikacija za Eurobasket.

Koliko ova pobjeda znači gošćama pokazalo je njihovo veliko slavlje na kraju meča. Neke makedonske košarkašice su plakale, a neke su se hvatale za glavu u nevjerici zbog velike pobjede.

Zmajice su sada veoma daleko od Eurobasketa. Za odlazak na drugo Evropsko prvenstvo za redom potrebno je da u nedjelju savladaju Njemačku sa 40 poena razlike.

Podsjećamo, Zmajice su na prošlom Eurobasketu bile pete što je najbolji rezultat u historiju. Međtim, od tada se mnogo stvari promijenilo. Dva glavna stuba reprezentacije trenutno nisu na raspolaganju selektoru Loji. Jonquel Jones se oprostila od reprezentacije dok je Marica Gajić krajem prošle godine dobila prinovu.