Maša Garić s vremenom novog bh. rekorda za juniorke nije izborila finale na SP-u u Limi

Bosanskohercegovačka reprezentativka Maša Garić, mada je sinoć istrčala i svoje najbolje vrijeme u trci na 400 metara s preponama, nastupom u polufinalu okončala je i svoj nastup na ovogodišnjem Svjetskom juniorskom prvenstvu (U20), koje se danas završava u Limi (Peru).

Garić je nastupila u trećoj kvalifikacijskoj trci za plasman u finale te s vremenom novog i bh. rekorda za juniorke – 58.91 sekundi, osvojila je 6., a ukupno 14. mjesto u konkurenciji 24 atletičarke, koliko ih je kroz kvalifikacije steklo pravo nastupa u polufinalu.

Oborila je i lični rekord u ovoj disciplini, koji je do dolaska u Peru iznosio 59.07 sekundi, a istrčala ga je 7. jula ove godine na Internacionalnom mitingu „Mladost“ u Zagrebu, na kojem je bila i pobijedila.

Garić je članica Atletskog kluba Novi Grad Sarajevo. Vlasnica je i državnog rekorda za juniorke u trci na 100 metara s preponama, koji iznosi 13.95 sekundi te kojeg je istrčala 2. juna ove godine.

Osvojivši 14. mjesto u polufinalu u Limi, Garić je poboljšala i plasman iz kvalifikacija, u kojima je s vremenom 59.53 sekundi bila zauzela 16. mjesto, u konkurenciji 51 takmičarke. U polufinalu je bila i jedina takmičarka sa Balkana.

Drugi bh. predstavnik na ovom takmičenju, skakač s motkom Arian Milicija iz Atletskog kluba Sarajevo, prije dva dana u kvalifikacijama za plasman u finale preskočio je 5.10 metara te je, također, zauzeo 14. mjesto. Milicija je postavio i novi lični i bh. seniorski rekord na otvorenom, ali iz dvorane, od 21. februara ove godine, ima visinu od 5.15 metara.

Zbog prebrojavanja, odnosno većeg broja pokušaja (svi takmičari u kvalifikacijama od 5.-17. mjesta bili su preskočili istu visinu), Milicija je, također, ostao bez plasmana u finale, u kojem je sinoć nastupilo 12 takmičara.

Pobijedio je Nijemac Hendrik Muller s preskočenih 5.45 metara; drugi je bio Japanac Rikuya Yoshida s novim ličnim rekordom 5.40 metara, a treći i bronzani bio je pobjednik kvalifikacija, Čeh Jan Krček, koji je sinoć također preskočio visinu novog ličnog  rekorda- 5.30 metara.

Zanimljivo je da su u finalu čak petorica takmičara, od 6.-10. mjesta, preskočila samo 5.05 metara, a dvojica su ostala i bez plasmana (Linus Jonsson iz Švedske nije nastupio) pa je time još i veća šteta što Milicija nije dobio priliku da nastupi u finalu.

U kvalifikacijama, u kojima niko nije bio preskočio normu za direktan plasman u finale od 5.30 metara, Milicija je bio preskočio istu visinu kao i osvajači zlatne i srebrene medalje, Muller i Yoshida.

Bez plasmana u finalu ostao je Ricardo Montes iz Venecuele, koji je u kvalifikacijama, kao i pobjednik Krček, s najboljim rezultatom sezone bio preskočio 5.25 metara. Montes je u finalu precijenio svoje mogućnosti, jer je propustio visine na 4.85 i 5.05 metara, da bi na 5.20 metara sva tri puta prestupio pa je ostao bez plasmana.