Prošlo je 44 godine od smrti Josipa Broza Tita, koji je 35 godina bio na čelu Jugoslavije. Preminuo je 4. maja 1980. u Ljubljani, nekoliko dana prije nego što bi napunio 88 godina. Danas se Josip Broz Tito najviše pamti po periodu dugotrajnog mira, relativne stabilnosti i postepenog napretka u socijalističkoj Jugoslaviji.
Također je zapamćen kao vođa pokreta otpora u okupiranoj Jugoslaviji tokom Drugog svetskog rata, koji je prema mnogim istoričarima bio najjači i najuspešniji pokret otpora u okupiranoj Evropi.
Rođen je u Kumrovcu, u Zagorju, 7. maja 1892. Otac mu je bio Hrvat, a majka Slovenka.
Za vreme svoje vladavine, 25. maj je bio obeležen kao državni praznik, u skladu sa kultom ličnosti koji je tada bio izražen.
Dan mladosti, koji se slavio 25. maja, obeležavao se nizom manifestacija, a vrhunac je bio veliki slet na stadionu JNA, kada je dodavana štafeta mladosti.
Josip Broz Tito je radio kao bravarski učenik u Sisku, a kasnije je putovao i radio u različitim mestima u Austrougarskoj, kao što su Zagreb, Trst, Kamnik, Čenkov u Češkoj, Beč i Bečko Novo Mesto. Takođe je radio u Minhenu i Manhajmu u Nemačkoj.
Tokom Prvog svetskog rata, bio je zarobljen u Galiciji 1915. godine, nakon čega je bio u ruskom zarobljeništvu gde je, navodno, pokušao pridružiti se boljševicima nakon Februarske i Oktobarske revolucije 1917. godine.
Kasnije se pridružio Komunističkoj partiji i bio aktivan u sindikalnom radu. Uhapšen je 1928. godine i osuđen na pet godina zatvora, koje je služio u Lepoglavi i Mariboru.
Godine 1937. postao je lider KPJ nakon smene prethodnog lidera. Tokom Drugog svetskog rata, vođio je partizanski pokret koji je bio ključni faktor u otporu okupatoru.
Nakon rata, postao je predsednik Jugoslavije i bio je ključna figura u formiranju Pokreta nesvrstanih.
U unutrašnjoj politici, implementirao je Ustav iz 1974. koji je prenosio funkcije savezne države na republički nivo. Ovaj ustav, zajedno sa totalnom decentralizacijom, doveo je do ekonomske stagnacije i problema u funkcionisanju zemlje.
Odbacio je Rezoluciju Informbiroa 1948. godine, odbijajući da se povinuje nalozima iz Moskve, što je dovelo do napetosti između Jugoslavije i Sovjetskog Saveza, ali i do pomoći od strane SAD.
Sahrani Josipa Broza Tita u Beogradu 1980. prisustvovalo je više od 200 visokih ličnosti iz celog sveta, što svedoči o njegovom međunarodnom ugledu.
Jugoslavija se raspala desetak godina nakon njegove smrti, delom zbog unutrašnjih problema, ali i zbog globalnih geopolitičkih promena.