Na današnji dan prije 44 godine umro je Josip Broz Tito

Vijesti

Prošlo je 44 godine od smrti Josipa Broza Tita, koji je 35 godina bio na čelu Jugoslavije. Preminuo je 4. maja 1980. u Ljubljani, nekoliko dana prije nego što bi napunio 88 godina. Danas se Josip Broz Tito najviše pamti po periodu dugotrajnog mira, relativne stabilnosti i postepenog napretka u socijalističkoj Jugoslaviji.

Također je zapamćen kao vođa pokreta otpora u okupiranoj Jugoslaviji tokom Drugog svetskog rata, koji je prema mnogim istoričarima bio najjači i najuspešniji pokret otpora u okupiranoj Evropi.

Rođen je u Kumrovcu, u Zagorju, 7. maja 1892. Otac mu je bio Hrvat, a majka Slovenka.

Za vreme svoje vladavine, 25. maj je bio obeležen kao državni praznik, u skladu sa kultom ličnosti koji je tada bio izražen.

Dan mladosti, koji se slavio 25. maja, obeležavao se nizom manifestacija, a vrhunac je bio veliki slet na stadionu JNA, kada je dodavana štafeta mladosti.

Josip Broz Tito je radio kao bravarski učenik u Sisku, a kasnije je putovao i radio u različitim mestima u Austrougarskoj, kao što su Zagreb, Trst, Kamnik, Čenkov u Češkoj, Beč i Bečko Novo Mesto. Takođe je radio u Minhenu i Manhajmu u Nemačkoj.

Tokom Prvog svetskog rata, bio je zarobljen u Galiciji 1915. godine, nakon čega je bio u ruskom zarobljeništvu gde je, navodno, pokušao pridružiti se boljševicima nakon Februarske i Oktobarske revolucije 1917. godine.

Kasnije se pridružio Komunističkoj partiji i bio aktivan u sindikalnom radu. Uhapšen je 1928. godine i osuđen na pet godina zatvora, koje je služio u Lepoglavi i Mariboru.

Godine 1937. postao je lider KPJ nakon smene prethodnog lidera. Tokom Drugog svetskog rata, vođio je partizanski pokret koji je bio ključni faktor u otporu okupatoru.

Nakon rata, postao je predsednik Jugoslavije i bio je ključna figura u formiranju Pokreta nesvrstanih.

U unutrašnjoj politici, implementirao je Ustav iz 1974. koji je prenosio funkcije savezne države na republički nivo. Ovaj ustav, zajedno sa totalnom decentralizacijom, doveo je do ekonomske stagnacije i problema u funkcionisanju zemlje.

Odbacio je Rezoluciju Informbiroa 1948. godine, odbijajući da se povinuje nalozima iz Moskve, što je dovelo do napetosti između Jugoslavije i Sovjetskog Saveza, ali i do pomoći od strane SAD.

Sahrani Josipa Broza Tita u Beogradu 1980. prisustvovalo je više od 200 visokih ličnosti iz celog sveta, što svedoči o njegovom međunarodnom ugledu.

Jugoslavija se raspala desetak godina nakon njegove smrti, delom zbog unutrašnjih problema, ali i zbog globalnih geopolitičkih promena.

BHRT