Thursday, July 04, 2024

Naučnici vjeruju da su konačno shvatili kako su Egipćani izgradili piramide

Zanimljivosti

Tim naučnika vjeruje da su otkrili kako su stari Egipćani izgradili piramide. Bez viljuškara ili dizalica koji bi im pomogli, uvijek je bilo malo misterije kako su stari Egipćani uspjeli izgraditi svoje piramide, među njima i Velike piramide u Gizi koja je imala nevjerovatnih skoro 146 metara tek kada je izgrađena (tokom godina se smanjila za deset metara).

Međutim, naučni tim fizičara sa Univerziteta u Amsterdamu smatra da su možda riješili misteriju, piše Unilad.

Predvođen dr. Danielom Bonnom, tim naučnika se fokusirao na zidnu sliku u grobnici Djehutihotepa – Velikog poglavice Hare Noma – koja je pokazala određenu tehniku gradnje.

Slika koja datira sve do oko 1900. godine p.n.e. prikazuje 172 muškarca koji pomiču statuu sa užadima pričvršćenim za sanke. A ispred sanki se vidi kako se voda preljeva po pijesku.

Fizičari su odlučili da sami isprobaju proces, u manjem obimu, naravno.

Tim je otkrio da ako je pijesak suh, može na kraju razviti grudvice koje otežavaju kretanje objekata, ali ako dodate pravu količinu vode, tekućina sprječava stvaranje grudvica i čini pijesak glatkijim.

– Ako koristite suhi pijesak, neće raditi tako dobro, ali ako je pijesak previše mokar, neće raditi ni to. Postoji optimalna krutost – rekao je Bonn za Live Science.

Prije ovog otkrića, smatralo se da je izlijevanje vode na slici čisto ceremonijalni čin, a ne ključni dio procesa izgradnje.

Prema istraživanju, “trenje klizanja na pijesku se uvelike smanjuje dodatkom malo – ali ne toliko – vode”.

Ovo je bilo tako nevjerovatno jednostavno da su čak i fizičari priznali da ih je otkriće, objavljeno u Physical Review Letters, iznenadilo.

– Veoma sam iznenađen koliko je sila vučenja mogla biti smanjena – za čak 50 posto – što znači da je Egipćanima trebala samo polovina ljudi da vuku mokri pijesak u poređenju sa suhim – rekao je dr. Bonn za Washington Post.

Univerzitet je odlučio: U prisustvu prave količine vode, vlažni pustinjski pijesak je otprilike dvostruko čvršći od suhog.

– Sanke mnogo lakše klize preko čvrstog pustinjskog pijeska jednostavno zato što se pijesak ne gomila ispred saonica kao u slučaju suhog pijeska – navedeno je, piše Unilad.