Nezapamćena drama u Madridu: Fantastični Musa sa 40 poena vodio Real do pobjede protiv Efesa nakon četiri produžetka (VIDEO)

Košarkaši madridskog Reala i Anadolu Efesa odigrali su večeras vjerovatno najneizvjesniju i “najluđu” utakmicu u historiji košarkaške Eurolige. Na kraju je madridski tim slavio nakon čak četiri odigrana produžetka rezultatom 130:126.

Kraljevi su mnogo bolje otvorili utakmicu pa su nakon prve četvetine imali plus sedam (25:18). Međutim, ta se prednost do poluvremena skoro u potpunosti istopila pa je nakon dvadeset minuta igre bilo 38:36 za Madriđane.

Efes je bolje ušao u drugo poluvrijeme, imao i plus deset sredinom treće četvrtine ali je Real uspio smanjiti prednost a onda i doći do tri koša prednosti na isteku 30. minuta igre.

Turski tim je mogao do pobjede u regularnom dijelu ali je Real spasio Džanan Musa koji je vezao sedam poena u zadnjim momentima regularnog dijela utakmice. Ubacio je bh. reprezentativac pri tome i dva ključna slobodnja bacanja za konačnih 81:81 i produžetke.

Na kraju prvog produžetka Hezonja je promašio šut za pobjedu Reala. Rezultat je glasio 91:91 pa se otišlo u drugi produžetak.

U drugih dodatnih pet minuta Efes je ispustio gotovo nemaguće. Na nešto malo više od dvije minute do kraja drugog produžetka vodio je turski tim sa 102:93. Međutim, onda su Kraljevi na samo njima svojstven način vezali devet poena i izborili još jedan produžetak, treći po redu.

I u trećem produžetku viđena je velika drama a na kraju je Tavares spasio Real ubacivši dva poena za 111:111. Na drugoj strani je Larkin promašio šut za pobjedu pa se otišlo u četvrti produžetak.

Kraljevi su tek u četvrtom produžetku uspjeli doći do pobjede. Ponovo je Džanan Musa upalio svoje motore, pogađao je i asistirao kad je najviše trebalo. Na kraju je konačan rezultat glasio 130:126.

Džanan Musa je bio najbolji pojedinac susreta sa 40 ubačenih poena. To je Musin lični rekord u Euroligi, a samim tim i novi rekord među svim bh. igračima u ovom takmičenju. Dosadašnji rekorder bio je Mirza Teletović sa 32 ubačena poena dok je igrao za Tau Ceramicu (današnja Baskonia). Pored toga Musa je zabilježio i svoj novi najbolji indeks korisnosti. On je večeras zabilježio 45 indeksnih poena čime je nadmašio dosadašnji rekord od 38.

Musa je na parketu proveo nešto više od 45 minuta. Pored 40 poena, zabilježio je i 8 asistencija te dva skoka. Musin šut iz igre bio je na veoma visokom nivou (13/15).

Pored Muse, u redovima Reala najefikasniji su bili Hezonja sa 31, Campazzo sa 25 i Tavares sa 20 poena. Kod Efesa Larkin je ubacio 32 a Thompson 21 poen.

Na ovoj utakmici oboreni su brojni rekordi što se tiče historije Eurolige. Bila je ovo prva utakmica sa tri odnosno četiri produžetka ikad u Euroligi. Igrač Efesa Shane Larkin je na terenu proveo 53 minute i 11 sekundi što je rekordno vrijeme koje je jedan igrač proveo na parketubu jednoj utakmici Eurolige.

Real je nakon 19. kola lider Eurolige sa omjerom 17-2 dok Efes tek petnaesti sa omjerom 7-12.