Objavljeni podaci o imovini javnih zvaničnika: Koliko posjeduju dužnosnici u TK?

BH Teme
Foto: Screenshot

Na stranici Kancelarije za borbu protiv korupcije Tuzlanskog kantona objavljeni su podaci o imovini javnih zvaničnika. Podatke su dostavila 844 nosilaca javnih funkcija i oko hiljadu 400 članova porodica.

Elektronski registar dostupan je svim građanima, ali veliki broj zvaničnika još nije dostavio svoje podatke. Iako se radi o mjerama s ciljem transparentnosti u radu, kada je riječ o samim koruptivnim djelima, građani su sve pasivniji.

Na web stranici Ureda za borbu protiv korupcije, klikom na Registar, građanima će se ponuditi imena i prezimena javnih dužnosnika. Za svakog od njih mogu saznati stanje o pokretnim i nepokretnim stvarima, dionicama, obveznicama, udjelima u kompanijama, depozitima i štednjama u bankama, primanja i poklonima vrednijim od 200 KM. Tu je i popis imovine bližih članova porodice.

“Postoji značajan broj nosilaca javnih funkcija koji nisu dostavili inicijalnu dostavu podataka koju su bili obavezni dostaviti na dan 5. januara 2022. godine kroz proveden postupak kontrole, a koji počinje od 1. septembra. Ured će realizovati i te nadležnosti koje se odnose na prekršajne naloge”, kazao je Muamer Šljivić, tajnik Ureda za borbu protiv korupcije Tuzlanskog kantona.

“Zar to ne bi trebalo da bude signal pravosuđu da na temelju podataka revizije pokrene po automatizmu postupak provjere imovine koji su, ne bez razloga, sakrili odgovor na pitanje otkud im to što imaju?“, mišljenja je novinar Zlatko Dukić.

Predviđena kazna zbog nedostavljanja podataka iznosi 10.000 KM. S druge strane, iako građani koje smo zatekli na ulicama kažu da je korupcija prisutna u svim porama društva, na prijave se rijetko ko odlučuje. I u Uredu prijava ima tek neznatan broj.

“Za nekih godinu dana zaista minoran broj. Ne bih ni izlazio s tim brojem”, poručio je Šljivić.

Dukić kaže da su dva razloga: Strah od posljedica iako su prijave anonimne te lično učešće pojedinca u koruptivnim radnjama.

“Ono što u cjelini ipak treba shvatiti kao odgovor na pitanje zašto nema prijavljivanja je u mentalitetu našeg čovjeka koji je odavno pokušao i predao se bespomoćnosti te vjerovanju da i kada bi nešto prijavio, to neće rezultirati otkrivanjem lopovluka.“

U borbi protiv korupcije pomoć građana je od ključnog značaja. Iz Ureda napominju da svaki pojedinac anonimno može prijaviti takve slučajeve. Samo na taj način postoji mogućnost za jaču borbu protiv ove pošasti.

BHRT