Poraz Zmajeva na Islandu za kraj sna o direktnom plasmanu na EURO

Fudbalska reprezentacija BiH poražena je na Islandu od domaće selekcije sa minimalnih 1:0 u 6. kolu kvalifikacija za EURO 2024. Na ovaj način Zmajevi su praktično izgubili sve šanse za direktan plasman na Evropsko prvenstvo.

Što se tiče same utakmice, ona je bila veoma nezanimljiva, pogotovo u prvom poluvremenu.

U 11. minuti je viđena prva opasnost pred golom Runnarsona. Nakon brzog kontranapada Zmajeva odbrana Islanda je dobro intervenisala.

U 14. minuti prvi udarac na meču uputio je Andersen ali je bio neprecizan. Minut kasnije prvi put je zaprijetila i naša reprezentacija. Nakon ubačaja Gazibegovića šutirao je Hadžiahmetovića ali je i on bio neprecizan.

Hadžiahmetović je zaprijetio i u 20. minuti ali je lopta otišla pored gola. Minutu poslije pokušao je i Gazibegović iz slične pozicije ali je Runnarson odbranio.

Uslijedio je period igre bez ikakvih uzbuđenja.

U 42. minuti Tahirovićev udarac je izblokiran. Minutu poslije imali smo najbolju priliku u prvom dijelu. Prvo je Hadžiahmetović slabo reagovao nakon dodavanja Dedića, a zatim je na odbijenu loptu naletio Demirović čiji udarac je izblokiran.

Na prvo uzbuđenje u drugom poluvremenu morali smo čekati do 61. minute kada je Džeko šutirao glavom iz teške pozicije, lopta je otišla preko gola.

Anderson je u 65. minuti imao veliku priliku za Island ali je iz dobre situacije šutirao preko gola.

Selektor Kodro je u 67. minuti napravio prve izmjene. Ušli su Pjanić i Kenan Kodro, a izašli Demirović i Hadžiahmetović.

Prvu veliku šansu u drugom dijelu imali smo u 70. minuti. Pjanić je lukavo ubacio iz slobodnog udarca za Džekilu koji nije uspio zahvatiti loptu ispred golmana Runnarsona.

Kapiten bh. reprezentacije je zaprijetio u 73. minuti kada je nakon jedne odbijene lopte uhvatio poluvolej sa vrha kaznenog prostora, ali je Runnarson bio siguran.

Rezervista Thorsteinsson je u 78. minuti promašio zicer sa svega par metara ali je na kraju te akcije dosuđen ofsajd. Minutu kasnije, pokušao je i Gazibegović čiji je udarac izblokiran.

Kodro je u 81. minuti na teren poslao Bilbiju i Menala. Iz igre su izašli Gazibegović i Tahirović.

U 83. minuti Menalo je slabo šutirao iskosa. Minutu kasnije dvije velike prilike za Zmajeve. Prvo je Dedić izblokiran, a zatim je Bilbija šutirao glavom pored gola.

U 85. minuti Finnbogason postiže pogodak za Island ali je dosuđen ofsajd. Samo nekoliko trenutaka kasnije nova šansa za Zmajeve. Dobro su kombinovali Bilbija, Menalo i Džeko ali je šut kapitena naše reprezentacije zaustavio Runarson

Ćivić je zamijenio Dedića u 86. minuti što je bila i posljednja izmjena u našem timu na meču.

Hadžikadunić je pokušao u 89. minuti nakon gužve prilikom kornera, ali je branič HSV-a slabo šutirao.

Nekoliko trenutaka kasnije isti igrač je spasio vjerovatno čist pogodak Islanda kada je izblokirao Thorsteinssona.

Iskusni Finnbogason donosi Islanđanima pobjedu pogotkom u 91. minuti. Loše je reagovala naša odbrana, lopta je došla do iskusnog napadača reprezentacije Islanda koji je šalje u praznu mrežu za veliko slavlje Islanđana.

Do kraja nije bilo vremena za promjene pa su Zmajevi upisali i četvrti poraz u ovim kvalifikacijama.

U preostala dva meča naše grupe Portugal je razbio Luksemburg sa ubjedljivih 9:0 dok ke Slovačka sa 3:0 pobijedila Lihtenštajn.