Poznat prvi učesnik osmine finala Evropskog prvenstva

Započelo je drugo kolo grupne faze nogometnog Eura. Nakon današnjih susreta znamo i prvog učesnika osmine finala.

U prvom današnjem susretu Albanija i Hrvatska su remizirale rezultatom 2:2 što je rezultat koji mnogo neodgovara ovim selekcijama.

Albanci su bili iznenađujuće dominantni u prvo poluvremenu dok su izabranici Zlatka Dalića odigralo jedno od lošijih poluvremena posljednih godina. Laci je već u 11. minuti doveo Albaniju prednost. Iskoristio je dobar centaršut Asanija i glavom matirao Livakovića. Mogli su Albanci do još kojeg pogotka ali je Livaković zaustavio pokušaje Asllanija i Manaja.

Hrvatska je u drugo poluvrijeme ušla dosta bolje dok su Albanci polako ostajali bez snage. Vatreni su uspjeli stići do potpunog preokreta u samo dvije minute. Prvo je Kramarić izjednačio u 74. minuti, a zatim je Gjasula postigao autogol dvije minute kasnije. Kada se činilo da će Vatreni osvojiti tri boda na scenu je ponovo stupio Gjasula koji u 95. minuti matira Livakovića i tako se iskupljuje za autogol, te postavlja konačnih 2:2.

Albanija i Hrvatska imaju po jedan bod i samo pobjeda u zadnjem kolu protiv Španije odnosno Italije im pruža šanse za osminu finala.

Domaćin Eura selekcija Njemačka prvi je učesnik osmine finala. Elf je u drugom kolu grupe A sa 2:0 savladao Mađarsku i tako matematički osigurao plasman u drugu fazu turnira.

Havertz i Andrich su zaprijetili golu Mađara u uvodnim minutama susreta prije nego što je Musiala u 22. minuti pogodio nakin dodavanja Gundogana.

Četiri minute kasnije Szoboszlai je odlično šutirao iz slobdonog udarca ali je Neuer odbranio. Sallai je u sudijskoj nadoknadi prvog dijela postigao pogodak za Mađarsku koji je poništen nakon pregleda VAR-a zbog nedozvoljene pozicije. Konačnih 2:0 postavio je Gundogan u 67. minuti.

U drugom meču ove grupe Škotska i Švicarska su remizirale 1:1, a oba pogotka viđena su u prvom poluvremenu. Škotlanđani su poveli u 13. minuti kada je nakon dodavanja McGregora šutirao McTominay a lopta na putu do mreže pogodila Schara i tako prevarila Sommera. Izjednačenje Švicarskoj donio je Shaqiri u 26. minuti lijepim pogotkom nakon pogreške igrača Škotske. Do kraja susreta Švicarci su dva puta tresli mrežu Gunna ali je VAR golove Ndoyea i Embola poništio zbog ofsajda.

Njemačka je sa 6 bodova siguran putnik u osminu finala, Švicarci su također skoro sigurni učesnici druge faze jer će na kraju grupne faze imati minimalno 4 boda. Mađari i Škotlanđani će u zadnjem kolu u međusobnom duelu tražiti pobjedu koja bi im možda doninela osminu finala, u slučaju Škotske to bi bilo skoro sigurno jer oni trenutno imaju jedan bod dok je Mađarska bez bodova.