Poznati prvi polufinalisti rukometnog Eura

Poznati prvi polufinalisti rukometnog Eura (Foto: EHF Euro)

Nakon današnjih susretu u okviru Grupe 2 drugog kruga Evropskog prvenstva u rukometu saznali smo imena prvih polufinalista. Borbu za medalje kolo prije kraja obezbijedile su Danska i Švedska.

U prvom meču dana Slovenija je sa 37:34 savladala Nizozemsku. Izabranici Uroša Zormana već su nakon prvih 30 minuta napravili zalihu od šest golova prednosti (19:13). Nizozemci su u drugom poluvremenu uspjeli u nekoliko navrata prići na minus dva ali više od toga nisu mogli.

Cehte, Marguč i Horžen postigli su po 6 pogodaka za Sloveniju. Ferlin je imao 12 odbrana uključujući i dva odbranjena sedmerca u momentima kada se lomio rezultat.

U redovima Nizozemaca nevjerovatnu partiju pružio je Niels Versteijnen. On je postigao čak 15 pogodaka (15/17) i tako postao tek treći igrač u historiji Evropskih prvenstava u rukometu koji je na jednom meču postigao 15 ili više pogodaka na jednom meču. Prije njega su to uspjeli Andy Schmid koji je postigao također 15 pogodaka na jednom meču i Kjetil Strand koji je postigao nestvarnih 19 golova na jednom meču i po tome je rekorder.

Švedska je u drugom meču dana rutinski došla do pobjede nad Portugalom. Konačan rezultat glasio je 40:33 (19:15) u korist aktuelnih evropskih prvaka.

Portugalci su se dobro držali u prvih 20-ak minuta ali onda je na gol Švedske stao Tulin umjesto Paličke koji nije imao svoju veče. Tulin je zaredao sa odbranama a Šveđani pojačali odbranu što je aktuelnom prvaku Evrope omogućilo da napravi prednost koju su rutinski sačuvali u drugom poluvremenu.

Pelas je dao 10, a Klar 6 pogodaka za Švedsku dok je Tulin imao 10 odbrana. Martim Košta je dao 8 golova za Portugal, Luis Frade je dodao 7 a Francisko Košta 6. Kapdevilj je imao 7 a Rema Markeš 3 odbrane.

Danska je u skandinavskom derbiju savladala Norvešku rezultatom 29:23 (18:11). Danci su već u prvom poluvremenu riješili pitanje pobjednika kada su u par navrata imali i osam golova prednosti. U drugom poluvremenu Norvežani su malo zategli u odbrani ali nisu ozbiljnije ugrozili Dance.

Gidsel, Lindberg i Pitlik dali su po 5 pogodaka za Dance dok je Nilsen im 15 odbrana i skoro 40% uspješnosti.

Blonc je bio najefikasniji kod Norvežana sa 5 pogodaka dok su golmani Bergerud i Severas imali ukupno 10 odbrana (7+3).

Danska je ovom pobjedom osigurala prvo mjesto u grupi i plasman u polufinale, a u polufinale će zahvaljujući pobjedi Danske ići i reprezentacija Švedske.