Poznati svi učesnici osmine finala Eura, Gruzija priredila veliku senzaciju

Gruzija priredila veliku senzaciju (Foto: EPA – EFE)

Susretima u grupama E i F završena je grupna faza Evropskog prvenstva. Poznato je svih 16 učesnika osmine finala, a veliku senzaciju priredila je Gruzija koja je u svom debitantskom nastupu izborila osminu finala.

U grupi E sve reprezentacije su skupile po četiri boda. Na kraju je najdeblji kraj izvukla Ukrajina koja je završila kao četvrta zbog najlošije gol razlike. Dalje su prošle Rumununa, Belgija i Slovačka.

Slovaci i Rumuni su danas remizirali rezultatom 1:1 (Duda 24’/(p)Marin 37′) dok su Belgijanci i Ukrajinci odigrali meč bez pogodaka.

U grupi F svjedočili smo najvećoj senzaciji dosadašnjeg toka Eura. Gruzija je sa 2:0 savladala Portuga i tako kao trećeplasirana izborila osminu finala u svom debitantskom nastupu na Evropskim prvenstvima. Kvaratskhelia i Mikautadze (11 m) bili su strijelci za Gruzijce.

U drugom susreru Turska je sa 2:1 bila bolja od Češke. Takav rezultat je Čehe poslao kući dok su Turci kao drugoplasirani u grupi izborili osminu finala. Poveli su Turci golom Calhanoglua u 51. minuti. Soucek je u 66. minuti vratio nadu Česima ali je sve dileme riješio Tosun pogotkom u nadoknadi vremena. Treba istaći da su Česi od 20. minute igrali sa igračem manje jer je Barak zaradio drugi žuti karton.

U osmini finala nas očekuje nekoliko sjajnih susreta. Između ostalog sastaju se domaćin Njemačka i Danska, zatim Francuska i Belgija te branitelj naslova Italija i odlična Švicarska.