U Glamoču je promoviran projekt zaštite glamočkog krompira. Projekt nosi naziv “Glamočki krompir – sprega čovjeka, prirode i gospodarstva”. Riječ je o svojevrsnom brendu u čiju čast se već 15 godina priređuje posebna manifestacija – Dani glamočkog krompira ili u narodu zvana Krompirijada.
Glamočki krompir je do sada othranio veliki broj obitelji i odškolovao mnoge vrijedne znanstvenike, a to radi i danas. Da se njegova proizvodnja dovede do više razine i dobrobiti za lokalnu zajednicu, prije šest mjeseci pokrenut je proces zaštite zemljopisnog porijekla.
„Proces je, u suštini, okončan, a zvanično oznaku porijekla će glamočki krompir dobiti 30. 6. objavom u službenim glasilima“, ističe Siniša Šolak, jedan od inicijatora zaštite glamočkog krompira.
„Do tada traje rok za eventualno podnošenje prigovora. Po isteku tog perioda donosimo rješenje o priznanju i upisujemo oznaku porijekla u registar zaštićenih oznaka zemljopisnog porijekla u Bosni i Hercegovini“, pojašnjava Miroslav Marić, stručni savjetnik u Institutu za intelektualno vlasništvo BiH.
Za takvo nešto trebalo je prikupiti cijeli niz dokaza.
„Glamočki krompir je specifičan. Sama nadmorska visina i bogatstvo skroba daju mu težinu, ljepotu i kvalitet, naravno, tako da smo na tržištu prepoznatljivi s tim proizvodom“, naglašava Ilija Radoja, dugogodišnji proizvođač i član Udruge Glamočki krompir.
Trebalo je prikupiti i dokaze da se ova povrtnica u Glamoču proizvodi godinama, za što se probrinuo Arhiv BiH.
„Našli smo vrijednu arhivsku građu koja je pripomogla u izradi eleborata. Stoljećima se na ovim prostorima ova poljoprivredna kultura proizvodi i njeguje i bila bi šteta da je nisu zaštitili na način kako to jesu“, naglasila je Danijela Mrda, direktorica Arhiva Bosne i Hercegovine.
„Cilj je da suzbijemo zloupotrebe glamočkog krompira, koji je po svom kvalitetu nadaleko poznat, ali se pod njegovim imenom danas na tržištu prodaju razni krompiri iz raznih krajeva, čak i država, uvozni krumpir itd.“, ističe Nebojša Radivojša, načelnik Općine Glamoč (SNSD).
„Rješenjem same etikete putem QR koda, hologramske trake i raznih oznaka omogućili smo da svaki kupac može skeniranjem etikete s vreće doći do podataka o vrsti krompira, imenu proizvođača, zasijanim površinama“, pojašnjava Šolak.
Ta etiketa i dokumentacija koja garantira zaštićeno zemljopisno porijeklo poljoprivrednim će proizvođačima biti predstavljene u svibnju, a da bi koristili pravo na tu oznaku moraju biti članovi Udruge „Glamočki krompir“ koja je nositelj tog prava.