Putuj Evropo, nemoj više čekati na nas: Najteži poraz u historiji reprezentacije, slika i prilika stanja u bh. fudbalu

Debakl Zmajeva (Foto: Twitter)

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine izgubila je sve šanse za direktan plasman na EURO. Zmajevi su večeras doživjeli debakl na Bilinom polju. Selekcija Portugala nanijela je težak poraz izabranicima Save Miloševića rezultatom 5:0.

Ovom pobjedom Portugalci su ujedno i izjednačili najteži poraz u historiji bh. reprezentacije. Od Argentine smo također izgubili 5:0, ali u prijateljskom duelu sada već davne 1998. godine.

Što se tiče samo toka susreta, on je od početka išao u jednom smjeru.

Već u 4. minuti dosuđen je penal za Portugal koji je Ronaldo realizovao za ranu prednost izabranika Ronalda Martineza. Najbolji strijelac u historiji Portugala povisio je na 2:0 u 20. minuti kada je izbjegao ofsajd zamku i lagano matirao Šehića. Pet minuta kasnije efektan pogodak postigao je Bruno.

Kanselo je u 32. minuti postigao još ljepši pogodak, a konačnih 5:0 postavio je Felix u 41. minuti.

U drugom poluvremenu Portugalci su malo “povukli ručnu” pa je ostalo 5:0 do kraja meča.

Što se tiče ostalih rezultata u našoj grupi, Slovačka je minimalnom pobjedom u Luksemburgu praktično obezbijedila drugu poziciju i plasman na EURO. Island je sa 4:0 pobijedio Lihtenštajn i pretekao Zmajeve na tabeli.

Ovaj poraz vjerovatno najbolje oslikava stanje u bh. fudbalu. Jedno od sredstava liječenja bh. fudbala je da se ispuni parola koju su tokom 90. minuta uzvikivali navijači, a koja je upućena čelnicima FSBIH.