Real pobijedio Borussiju i 15. put postao prvak Evrope

Real pobijedio Borussiju u finalu Lige prvaka (Foto: UCL)

Nogometaši Real Madrida su novi prvaci Evrope nakon što su večeras u velikom finalu Lige prvaka na Wembleyju savladali ekipu Borussije Dortmund rezultatom 2:0.

Real je tako 15. put u svojoj historiji postao prvak Evrope, što je daleko najviše od svih klubova Starog kontineta. Posljednji put su prvaci bili prije dvije godine pa je ovo svojevrsni povratak “ušatog” trofeja u Madrid. Borussia je ostala na jednoj osvojenog Ligi prvaka, onoj iz 1997. godine.

Prvu veliku šansu na utakmici imala je Borussia u 14. minuti meča kada je Fullkrug proigrao Brandta koji je ipak loše zahvatio loptu i ona je otišla pored gola. Nije se Dortmund tu zaustavio budući da je Adeyemi u 21. minuti mogao matirati Courtoisa, ali ga je prilikom driblinga previše zaobišao pa je Real imao dosta sreće.

Muke za Real se tu nisu zaustavile jer je samo dvije minute kasnije Fullkrug pogodio stativu. Adeyemi je potom u 28. minuti pucao žestoko, ali ga je Courtois zaustavio. Posljednju šansu prije odlaska na odmor Borussia je imala u 41. minuti kada je ponovo Sabitzer natjerao Courtoisa na intervenciju.

Za razliku od prvog poluvremena, Real je znatno bolje ušao u nastavak meča. Prvo je Kroos zaprijetio fantastičnim udarcem iz slobodnog udarca, a onda je udarac isprobao i Carvajal, ali je Kobel bio spreman. I Borussia je ponovo prijetila u nastavku, a blizu gola bili su u 63. minuti kada je Courtois ponovo bio na visini zadatka nakon udarca Fullkruga glavom.

A onda u 74. minuti Real dolazi u vodstvo. Kroos je ubacio iz kornera, a Carvajal se ubacio na prvu stativu i glavom pospremio loptu u mrežu za veliko slavlje navijača madridskog kluba.

Imao je Real potom dvije dobre šanse da riješi utakmicu preko Bellinghama i Kroosa, ali se šokirana Borussija uspjela spasiti. Međutim, spasa im nije bilo sedam minuta prije kraja meča kada je Vinicius majstorski pogodio nakon proigravanja Bellinghama. Bio je to ujedno i kraj nadanja za njemački tim pa je moglo početi veliko slavlje Kraljevskog kluba koji se ko zna koji put ponovo vratio iz ponora i pokazao zašto je najveći klub na svijetu.