Željezničar u sjajnoj atmosferi na Grbavici nadoknadio dva gola zaostatka i remizirao sa Dinamom

Željo remizirao sa Dinamom (Foto: FK Željezničar)

Željezničar je u sjajnoj atmosferi na Grbavici remizirao sa Dinamom iz Minska u prvoj utakmici prvog pretkola Konferencijske lige rezultatom 2:2.

Otvaranje susreta proteklo je u blagom pritisku Plavih ali bez ozbiljnijih prilika. Ni Dinamo nije prijetio osim u 14. minuti kada je Bakić šutirao pored gola iz slobodnog udarca.

Uslijedio je period Željine dobre igre koja nažalost nije krunisana golom iako su Plavi imali dvije velike prilike. Prvo je u 32. minuti Mekić šutirao nakon ubačaja Drlje, ali je lopta prošla pored desne stative golmana Lapoukhova. Dvije minute kasnije Cocalić je imao zicer, međutim sa par metara šutirao je pravo u golmana Dinama.

I kada se činilo da je Željo blizu pogotka uslijedio je hladan tuš. Rustemović je izgubio loptu na sredini terena, Bjelorusi su odigrali brzu kontru koju je u pogodak pretvorio Bakhar. Igrala se 40. minuta na Grbavici. Dvije minute nakon toga Galić je ubacio za Krpića koji dobro šutira glavom, ali ipak lopta odlazi pored gola.

Početak drugog poluvremena donio je nove nevolje za Plave. Bjelorusi su ponovo istrčali kontru, Morozov je vukao loptu 20-ak metara i pogodio mrežu Mulalića.

U 56. minuti grčki sudija Manouchos propustio je svirati čist kazneni udarac za Željezničar nakon što je šut Štilića jedan gostujući igrač izblokirao rukom.

Trener Želje Nermin Bašić poseže za prvim izmjenama. U igru ulaze Biber, Gasal i Haračić, a ovaj potonji će, ispostavit će se, izrasti u junaka utakmice. U 76. minuti Gasal u kaznenom prostoru pronalazi Amoaha čiji udarac klizećim startom u posljednji čas zaustavlja jedan od gostujućih igrača, spasivši tako čist pogodak.

U 84. minuti Željo stiže do pogotka. Krpić je bio uporan, iskoristio grešku Bjelorusa, došao do lopte i centrirao u peterac gdje se Haračić dobro snažao i glavom samo “sputio” loptu u gol za veliko slavlje na Grbavici.

U 90. minuti Plavi stižu do i više nego zasluženog izjednačenja. Drina je šutirao sa nekih 25 metara, golman Lapoukhov odbio loptu a u gužvi koja je nastala ponovo se najbolje snalazi Haračić koji uspjeva nekako loptu ugurati preko gol-linije.

U nadoknadi izgubljenog vremena nije bilo promjena pa je susret okončan rezultatom 2:2.

Revanš susret igra se narednog četvrtka na neutralnom terenu u Bakuu.

Tokom cijelog susreta Željo je imao ogromnu podršku sa punih tribina Grbavice. Procjena je da je oko 12 hiljada navijača pratilo povratak Plavih u Evropu nakon trogodišnje pauze.