Željo poslao Slobodu u Prvu ligu FBiH

Današnjim utakmicama 33. kola spuštena je zavjesa na još jednu sezonu u elitnom rangu bh. fudbala. Poznati su svi putnici u evropska takmičenja kao i putnici u niži rang. Od naredne sezone u Premijer ligi BiH nećemo gledati Slobodu i (najvjerovatnije) Leotar.

Željezničar je na punom Tušnju slavio pobjedu od 2:1. Strijelac oba gola za Plave bio je Santos u 7. i 50. minuti. Počasni gol za Slobodu postigao je Jusić u 87. minuti. Ovom pobjedom Željezničar je u konačnici zauzeo treće mjesto na tabeli prestigavši gradskog rivala Sarajevo.

Sloboda će od naredne sezone igrati Prvu ligu FBiH. Tim Danijela Pranjića uprkos svim naporima nije uspio ostvariti povoljan rezultat danas.

Leotar je kako sada stvari stoje drugi putnik u niži rang. Trebinjci su danas na svom stadionu savladali Široki Brijeg sa 2:1. Poveli su gosti u 7. minuti golom Bagarića. Pobjedu Leotaru su donijeli Čavić i Šipovac golovima u drugom poluvremenu. Leotar još ima nadubza opstanak. Naime, prema propozicijama takmičrnja, Trebinjci će igrati baraž za opstanak u Premijer ligi ukoliko Krupa odustane od ulaska u elitni rang.

Najviše pogodaka je viđeno na Koševu gdje je Igman nakon preokreta savladao Sarajevo sa 4:2. Tim iz Konjica je ovom pobjedom izborio opstanak dok je Sarajevo palo na četvrtu poziciju. Dvostruki strijelac za Igman bio je Ramić dok su Hebibović i Denković pogađali po jednom. Za Bordo tim strijelci su bili Vrančić i Mulalić.

Tuzla City je u Srebreniku sa 3:0 savaldala prvaka Zrinjski koji je nastupio u gotovo drugom sastavu. Strijelci za Tuzlu bili su Kuzmanović, Hadžić i Pantelić. Tuzla City je ovom pobjedom opstala u ligi.

Opstanak je izborila i Sloga koja je u Doboju nakon preokreta savladala Borac sa 2:1. Jovo Lukić je donio Borcu prednost a Krstevski i Lalić su okrenuli rezultat.

Posušje je pobijedilo Velež sa 2:1 i također izborilo opstanak u bh. eliti. Anđušić je doveo goste u vodstvo u 5. minuti. Dadić je poravnao u 18. minuti dok je pobjednički pogodak postigao Boban sa penala u desetoj minuti nadoknade drugog poluvremena.

Konačna tabela M:tel Premijer lige BiH za sezonu 2022/2023 izgleda ovako: