Foto: federalna.ba
Tradicionalna manifestacija “Dani kosidbe“ na Kupreškoj visoravni značajan je i nadaleko prepoznatljiv kulturni i društveni događaj koji i danas plijeni pozornost tisuća posjetitelja. Ova višestoljetna tradicija natjecanja u ručnom košenju trave koncem 2020. uvrštena je na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva.
Svake prve nedjelje u srpnju na Kupreškoj visoravni čuju se reski zvuci kose i miris tek pokošene trave. Natjecanjem kosaca na Strljanici označava se i početak kosidbe trava, nekada najvažnijeg posla na Kupreškoj visoravni, a samom manifestacijom nastoji se očuvati tradiciju dulju od 300 godina.
„Rekord što se tiče natjecatelja – imamo 21 seniora, imamo 4 juniora, a novina je da smo uvršteni na Uneskovu listu svjetske nematerijalne baštine i to je ono što nas obvezuje da i dalje ovu kosidbu čuvamo“, poručuje načelnik Kupresa Zdravko Mioč (HDZ BiH).
Matko Ćurković predsjednik je Udruge Kupreški kosci: „Poseban je osjećaj imati kulturnu nematerijalnu baštinu u državi, a u gradu, jednom malom mjestu od 5.000 stanovnika, još je nešto posebnije. A biti kosbaša – to je neopisivo. I biti ujedno u tom cijelom sustavu UNESCO-a u svijetu i pobijedit na kupreškoj Strljanici – jedan zaista poseban događaj“.
A kako je biti kosbaša, ovaj kosac osjetio je po peti put. I on, a i ostali iskusni kosci, kažu da za tvrdu kuprešku travu bolje kose od varcarke nema.
„Ne može je kositi svaki kosac i svaka kosa. Treba kosac da bude pripremljen i kosa pripremljena za ovakvu travu. Ovdje je kosidba vitezova – danas ovih 21 kosac, svi su hrabri i dobri kad su došli da iskose svoju dionicu na Kupresu“, govori Mirko Kecman iz Bosanskog Petrovca, ovogodišnji kosbaša – pobjednik.
A kovanica i kovača u nekadašnjem Varcar-Vakufu sve je manje.
„Ima ovih starih kovača nas dvojica. Ja i Zonić Ahmo. Bilo je nekad 36, a sada je spalo na nas dvojicu. Jedna varcarka obična je 120 maraka pa gore, sve zavisi. Ako je otkovana – skuplja, a ako je nasađena – 180-200 maraka“, priča Jasmin Buhić, kovač iz Mrkonjić-Grada.
Iz Srbije je stiglo sedam kosaca, među njima i Vuk Vučković iz Čačka, koji se kao sedmogodišnji dječak prvi put okušao na natjecanju u Rajcu: „I onda sam to zavolio – ne vrijedi, ušlo je to u krv i sad sve ostavimo da dođemo na svaku kosidbu. Nema kosidbe gdje nisam bio i gdje nisam pobijedio. Na Kupresu sam uzeo dva puta prvo mjesto u mladima, a ovdje u starijima drugo takmičenje ove godine, nisam osvajao do sad ništa“.
Među juniorima najbolji je bio Ivan Čičak iz Kupresa. Inače, u okviru ove manifestacije redovito se održavaju i natjecanja u tradicionalnim sportovima: kamena s ramena, skok udalj, potezanje konopa, pješačka kao i galopska konjička utrka.