Nova knjiga u izdanju Instituta za bosanski jezik i književnost u Tuzli – Halid Bulić: Na marginama leksikografije i gramatike

Vijesti

Nedavno je u izdanju Instituta za bosanski jezik i književnost u Tuzli objavljena knjiga Na marginama leksikografije i gramatike poznatog bosanskohercegovačkog lingvista Halida Bulića, profesora na Odsjeku za bosanski, hrvatski i srpski jezik Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Recenzentice knjige su profesorice Lada Badurina (Filozofski fakultet u Rijeci) i Amela Šehović (Filozofski fakultet u Sarajevu).

Ovo je osma lingvistička knjiga profesora Bulića, u kojoj su objavljeni tekstovi o neistraženim bosnističkim temama: Alternativna leksikografija i antirječniciu Bosni i Hercegovini, Značenja sufiksa -suz u bosanskom jeziku, Dvostruki distali anamon i anamonaj i srodni izrazi u bosanskom jeziku, Čestice bosanskog jezika i gramatička kategorija lica, Žargon učenika bosanskohercegovačkih medresa, Elementi pučke pragmatike u bosanskim poslovicama te Eskimi i njihovi nazivi za snijeg. Osim naučnih knjiga objavio je i zbirku pjesama Televizionar.

Podaci o autoru

Halid Bulić rođen je 1985. godine u Tuzli. Studirao je bosanski, hrvatski i srpski jezik i književnosti naroda Bosne i Hercegovine na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Na istom je fakultetu magistrirao (2010) i doktorirao (2013). Predsjednik je Instituta za bosanski jezik i književnost u Tuzli te urednik magazina za jezik i književnost Lingvazin. Član je međunarodnih naučnih lingvističkih udruženja Slavic Linguistic Society i Societas Linguistica Europaea te dopisni član Bosanskohercegovačko-američke akademije nauka i umjetnosti (BHAAAS).

Objavio je naučne knjige Iz morfologije i sintakse savremenog bosanskog jezika (Slavistički komitet, Sarajevo, 2011), Teme iz lingvističke bosnistike (Institut za bosanski jezik i književnost, Tuzla, 2016), Pragmatički aspekti romana Ponornica Skendera Kulenovića (Institut za bosanski jezik i književnost, Tuzla, 2018), Pragmatika (Bookline, Sarajevo, 2019, u koautorstvu sa Sabinom Bakšić), Nove teme iz lingvističke bosnistike (Institut za bosanski jezik i književnost, Tuzla, 2019), Veznici u savremenom bosanskom jeziku (Filozofski fakultet u Sarajevu, Sarajevo, 2021), e-knjigu Sarajevski korpus SMS poruka na bosanskom jeziku (Filozofski fakultet u Sarajevu, Sarajevo, 2023, u koautorstvu), knjigu poezije Televizionar (PrintCom, Tuzla, 2011) te brojne naučne i stručne radove u domaćim i inozemnim časopisima i zbornicima radova. Učestvovao je na više međunarodnih naučnih skupova.

Obavio je više intervjua s poznatim svjetskim lingvistima i književnim teoretičarima i objavio ih u magazinu za jezik i književnost Lingvazin. Za knjigu Teme iz lingvističke bosnistike dobio je 2017. godine nagradu Hasan Kaimija, za knjigu Pragmatika nagradu za najbolji univerzitetski udžbenik na Sarajevskom sajmu knjiga 2019. godine, a za knjigu Veznici u savremenom bosanskom jeziku nagradu za nauku na Sarajevskom sajmu knjiga 2021. godine. Od 2009. do 2013. godine bio je asistent na Odsjeku za bosanski jezik i književnost Filozofskog fakulteta Univerziteta u Tuzli. Od 2013. godine nastavnik je na Odsjeku za bosanski, hrvatski i srpski jezik Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.

Držao je predavanja na više evropskih univerziteta (Berlin, Poznanj, Budimpešta, Graz, Regensburg, Klagenfurt) te na Postdiplomskoj školi Naučnoistraživačkog centra Slovenske akadaemije znanosti i umjetnosti. Piše poeziju i prozu. Za književni rad dobio je više bosanskohercegovačkih i međunarodnih nagrada. Poezija mu je prevođena na engleski, italijanski i poljski jezik te uvrštena u nekoliko međunarodnih antologija poezije.

Više podataka na halidbulic.ba.