Nizom aktivnosti danas je obilježen 2. oktobar – Dan oslobođenja Tuzle u Drugom svjetskom ratu. Tuzla je 2. oktobra 1943. godine oslobođena, a sloboda je trajala 40 dana. Konačno oslobođenje Tuzle uslijedilo je u septembru 1944. godine.
O značaju 2. oktobra govorila je Nataša Perić, predsjedavajuća Gradskog vijeća Tuzla, koja je konstatovala kako je u tuzlanskom biću antifašistička borba kako u periodu 1941.-1945. godina tako i 1992. – 1995. godina.
– Značaj 2. oktobra je utoliko veći jer su u oslobođenju Tuzle pored jedinica Narodno-oslobodilačke vojske učestovali i pripadnici ilegalnog Narodno-oslobodilačkog pokreta Tuzli koji je imao preko 5.000 ilegalaca. Tuzlanski ilegalni Narodno-oslobodilački pokret je bio jedinstven i u njemu su djelovali svi bez obzira na nacionalnu, vjesku i socijalnu pripadnost – kazala je Perić.
Prisutnim u sali Narodog pozorišta Tuzla obratio se i Marko Filipović, gradonačelnik Rijeke.
– Mnogo je sličnost između Tuzle i Rijeka i praktički nije nikakva slučajnost da smo prije nekoliko godina gradonačenik Jasmin Imamović i ja potpisali odluku o bratimljenje dvaju gradova koji, rekao bih, i u Hrvatskoj i u Bosni i Hercegovini simboliziraju toleranciju, otvorenost, uvažavanje različitosti i sve one vrijednosti koje se u stvari temeljne antifašističke vrijednosti koje se itakako u našim gradovima baštine – kaže Filipović.
Radi odavanja priznanja za postignuti doprinos i postignute rezultate u radu, afirmaciji i zaštiti ljudskih prava i sloboda, tolerancije i demokratije, zaštite na radu i zaštite okoline, kao i za doprinos u odbrani Tuzle i Bosne i Hercegovine, u spašavanju ljudi i imovine, unapređivanju uslova života u Tuzli, afirmaciji i razvoju lokalne samouprave i mjesnih zajednica, kao i unapređenju socijalne i dječije zaštite, a u povodu obilježavanja značajnih datuma u historiji Tuzle, na sjednici održanoj dana 27. juna 2024. godine, Gradsko vijeće Tuzle jednoglasno je donijelo Odluku o dodjeli sljedećih javnih priznanja u 2024. godini:
Priznanje Povelja Grada Tuzle – u povodu obilježavanja 9. maja dodijeljeno je posthumno akademiku Enveru Mandžiću, priznanje Počasni građanin Tuzle u povodu obilježavanja 1. marta dodjeljeno je Nenadu Čanku, priznanje Tuzlanska plaketa u povodu obilježavanja 4. aprila dodjeljeno je Ahmetu Bajriću, Amri Jaganjac i Demiru Gašiju, a priznanje Tuzlanska lenta u povodu obilježavanja 15. maja dodjeljeno je Mirzi Mustafagiću.
Uime nagrađenih, prisutnima se obratio Nenad Čanak, od danas počasni građanin Tuzle, koji je prije sjednice polagao cvijeće na Kapiji. Prisjetio se dana kada je prvi put 1994. godine posjetio Tuzlu.
– Biti počasni građanin Tuzle je za mene ogromno priznanje. Priznanje je zato što govori da trud nije bio uzaludan – rekao je Čanak.
federalna.ba