BHRT na rubu opstanka, BiH bi mogla biti jedina zemlja u Evropi bez javnog servisa

BH Teme

Uspostava finasnijski samoodrživog Javnog RTV servisa Bosne i Hercegovine jedan je od uslova za punopravno članstvu BiH u Europskoj uniji. RTV BiH nalazi se u teškoj finansijskoj situaciji i to zbog kršenja zakona entitetskih emitera o raspodjeli sredstava RTV takse. BHRT svakodnevno je u službi građana i naše kamere su prisutne i prate sve probleme građana, radničke proteste, nepogode i tako je i večeras. Naša i vaša medijska kuća na rubu je opstanka. Dosadašnji ugovor o naplati RTV takse u Federaciji BiH na snazi je do 31 decembra. Upravni odbor BHRT-a, uputio je pismo domaćim vlastima i međunarodnim organizacijama, zbog teške finansijske situacije u Radio-televiziji BiH.

BiH bi mogla biti jedina zemlja u Evropi koja nema sistem javnog emitiranja. I to već od prvog januara. Dugogodišnji maćehinski odnos države, nagomilani problemi, zakonska neuređenost, doveli su BHRT na ivicu egzistencije. Godinama BHRT ne dobija dio pretplate koji se prikupi na terioriji Republike Sprske. Dug je dostigao iznos veći od 80 miliona maraka. Problem postoji i kod naplate RTV takse i u Federaciji BiH, jer sredstva se uplaćuju na račun Radio-televizije Federacije BiH, a ne BHRT-a.

Rukovodstvo FTV-a, kojem je inače mandat istekao 2013. godine, zadržalo je taksu RTRS-a čime je nezakonito na svoj račun prikupilo 20 miliona maraka, dok RTV BiH ne dobija ni ono što joj zakonom pripada. Zbog toga je BHRT u Elektroprivredu BiH dostavio prijedlog novog ugovora kojim traži da se RTV taksa uplaćuje na jedinstveni račun RTV BiH, koja će dalje taj novac dijeliti.

“Ideja je bila da se dijelom tih sredtava BHRT-u na neki način nadoknadi ta šteta koju već imamo šest godina zbog nemogućnosti da ostvarimo prihod koji nam je zakon garantirao sa područja RS, što je potpuno zakonski čista varijanta, ali nažalost nije bilo spremnosti rukovodstva Federalne RTV, odnosno generalnog direktora, koji je u nelegalnom mandatu već 10 godina, da se nađe neki kompromis, oni su insistirali da stvari ostanu onakve kakve jesu sve vrijeme, a to je RTV BiH dovelo bukvalno pred samo gašenje”, ističe generalni direktor BHRT-a Belmin Karamehmedović.

Ako uplata i dalje bude išla na račun RTVFBiH , taj emiter će i dalje nelegalno gomilati sredstva koja mu po zakonu ne pripadaja, a BHRT će i dalje tonuti u gubitke. Na poštivanje zakona pozvao je i Upravni odbor RTV BiH, uputivši pismo domaćim vlastima i međunarodnim organizacijama, kako bi ih upozorio da će se za pet dana, ukoliko se ne potpiše novi ugovor, RTVBiH naći u najtežoj dubiozi do sada.

Upravni odbor je zaključio da će naredna godina biti krajnje rizična za poslovanje Radiotelevizije Bosne i Hercegovine. Očajna finansijska situacija BHRT-a nije nepoznata javnosti i političkim faktorima, i ona je rezultat sistemskog urušavanja zakonodavne arhitekture na kojoj počiva sistem javnog RTV emitiranja u BiH. Agonija traje godinama, ali se ništa ne poduzima.

“Krajnje vrijeme je da zakonodavci, odnosno vlast u ovoj državi ispuni svoje obaveze prema BHRT-u ili šta je također pošteno, da kaže da to nije izvodljivo, pa da barem znamo na čemu smo, jer zadnjih godina se zaista borba za opstanak BHRT-a pretvara u agoniju koja je, bojim se, došla do kraja, ovo je momenat kada je ‘ili-ili’ za RTV BiH”, naglašava Karamehmedović.

Sredstva koja bi Javni servis dobio od naplate RTV takse usmjerila bi se na izmirenje dosadašnjih dugovanja, što bi značilo izmirenje osnovnih obaveza, poput komunalnih usluga, penzionisanje radnika koji su odavno stekli uslove za penziju, te povećanje plata radnicima koje su među najnižim u državi, a nisu se korigovale posljednih 15 godina. Situaciju bi mogli promijeniti vladajući koji imaju rok do 1. januara da obećanja pretvore u konkretne poteze. А obećavali su i radnicima BHRT-a sistemsko rješenje kroz intenzivne sastanke sa predstavnicima sindikata proteklih mjeseci.

“Zadatak je da se stvari u Javnom servisu urede što prije, da se ovaj problem u kojem RTS duguje novac BHRT-u, a FTV nema senzibilitet, pod istim krovm, prema upravi ove kuće, koja je sigurno jedna od temelja objektivnog novinarstva i mi kroz Federalni parlament moramo prije svega naći način da što prije u FTV, izmjenama i promjenom u samom menadžmentu, dovedemo te stvari u red i olakšamo BHRT-u normalno funkcionisanje”, kaže predsjednik Naroda i pravde Elmedin Konaković. 

“Sada dolazimo u jednu sitauciju da Javni servis, da BHRT više neće funkcionisati zbog određenih stvari, prije svega nerazumijevanja ljudi koji  donose odluke u BiH, u ovom slučaju u Federaciji BiH, da je BHRT doveden pred gašanje, da će više od 800 radnika BHRT-a praktično od prvog, kako sada stvari stoje, ostati na ulici bez ikakvih primanja”, ističe član Upravnog odbora Samostalnog sindikata radnika u BHRT-u Anel Nurković. 

Iako u teškoj finansijskoj situaciji RTV BiH, svi zaposleni proizvode program i ispunjavaju obaveze koje su pred njima. Izvještavaju o radničkim pravima, rade na ispunjavanju evropskih prioriteta, dok i sami ne ostvaruju ista. A evropski prioritet trebao bi biti vrlo lako rješiv, što je i jedan od uslova za pridruživanje BiH Evropskoj uniji. Način jednostavan – pravednija raspodjela RTV takse u Federaciji Bosne i Hercegovine, do završetka sudskih procesa protiv RTRS-a.

BHRT