BiH veliki potencijal u obnovljivim izvorima energije, realizacija veoma slaba

BH Teme
Foto: Pixabay

BiH veliki potencijal u obnovljivim izvorima energije

Obnovljivi izvori energije tema su o kojoj se proteklih godina sve češće govori u našoj zemlji. Unatoč tomu, realizacija je veoma loša. Razlog tome je, kako navode energetičari, što elektroprivrede ne razvijaju projekte obnovljivih izvora energije kao i što su do nedavno dvije od tri elektroprivrede u našoj zemlji izdvajale značajne iznose novca u termoenergetske kapacitete.

Loša hidrologija sredinom protekle godine uzrokovala je da se elektroprivrede koje proizvode struju putem hidroelektrana suoče s mjerama štednje koje su u konačnici donijele gubitke. Tako je Elektroprivreda HZHB ostvarila negativan poslovni rezultat, ali on je, kako poručuju, bio očekivan.

Zbog vremenskih prilika bit će nadoknađen gubitak

“U drugom kvartalu prošle godine, imali smo početak ekstremne suše i već tada smo znali da ćemo imati negativan poslovni rezultat. Ako tome dodamo globalnu energetsku krizu onda je to još jedan razlog više”, kazala je Marija Buntić, glasnogovornica EP HZHB.

Zbog negativnog godišnjeg poslovanja u elektroprivredama, potencirala se priča o eventualnom kolapsu tih poduzeća

Nedovoljno iskorišteni prirodni kapacitet

„Naše poduzeće sada radi u najboljoj pogonskoj spremnosti. Bez obzira na ekstremno visoke cijene energenata uopće, globalno, likvidnost našeg poduzeća ni u jednom trenutku nije bila niti je sad dovedena u pitanje. Kolaps za Elektroprivredu ne može nikako postojati”, naglasila je Buntić.

„Nijedna od tri elektroprivrede u Bosni I Hercegovini ne može doći u poziciju da dugoročno negativno posluje, odnosno da dođe do kolapsa zato što cijene elektične energije za domaći konzum su toliko niske da postoji opravdanje ukolikom elektroprivrede dođu u takvu poziciju da podižu cijene energije i na taj način stabilizuju svoje poslovanje”, smatra Mirza Kušljugić, predsjednik UO Centra za održivu energetsku tranziciju ReSET.

Direktor Elektroprivrede Republike Srpske poručuje kako se zbog svem manjih stabilnih izvora električne energije okreću obnovljivim izvorima energije.

„Otkako smo se rasuli u više elektroprivreda, postoji mogućnost osnivanja udružene energetske zajednice kroz koju bi mogli delegirati probleme ali I rješavati ih na zajednički način tako da niko ne bude oštećen, tako da niko nema negativne efekte već, siguran sam, u takvoj energetskoj zajednici možemo izvući i profitabilnost i stabilnost i nezavisnost u energetskom smislu”, istakao je Luka Petrović, generalni direktor Elektroprivrede Republike Srpske.

Ulaganje u obnovljive izvore energije

Istovremeno, u našoj zemlji privatnici proteklih godina u velikom broju ulažu u solarne i vjetroelektrane. Trenutno su u izgradnji dvije vjetro i jedna solarna elektrana velikih snaga.

Privatni i strani investitori zakupljuju zemljišta

„Ukoliko elektroprivrede uskoro ne počnu agresivnije i brže da razvijaju obnovljive izvore energije, prije svega one koje se najbrže prave – solar pa vjetar, postoji opasnost da će u ovom procesu sve najbolje lokacije i prenosna mreža biti zauzeta od privatnih investitora”, mišljenja je Mirza Kušljugić, predsjednik UO Centra za održivu energetsku.

To bi, poručuje Kušljugić, moglo rezultirati da domaća potrošnja ostane rizična budući da se privatnici vode isključivo profitom. U konačnici je ipak svakom krajnjem korisniku najvažnije da cijene struje ne rastu.

SP/BHRT