Dino Beganović ostvario prvu pobjedu u Formuli 3!

Dino Beganović pobijedio u Melburnu (Foto: Formula 3)

Švedski vozač bh. porijekla Dino Beganović ostvario je najveću pobjedu u svojoj dosadašnjoj karijeri. Mladi član slavne Ferrarijeve akademije i PREMA Racinga (Razvojni tim Ferrarija) je pobjedio na današnjoj utrci Formule 3 u Melburnu.

Beganović je prvo jutros po australskom vremenu zauzeo 13. poziciju u sprint utrci, a onda je nešto kasnije u onoj klasičnoj utrci pokazao sav svoj potencijal stigavši do svoje prve pobjede u Formuli 3.

Beganović je u ključnim momentima utrke pokazao zašto ste smatra za velikog talenta i zašto slavni Ferrari u njega polaže velike nade. Uspio je prvo u 12. krugu obići klupskog kolegu Gabrijelea Minija i zaposjesti na drugo mjesto konstantno smanjujući razliku za liderom, još jednim Italijanom, Leomlnardom Fornarolijem. U 14. krugu Beganović je obišao i Fornarolija te je do kraja utrke sigurnom vožnjom sačuvao lidersku poziciju.

Fornaroli je završio drugi sa 1,682 sekundi zaostatka, a Mini treći sa 3,221 sekundi zaostatka. Pored pobjede, Dino je zabilježio i najbrži krug utrke i tako osvojio dodatni bod.

Beganović je tako u svojoj drugoj sezoni u Formuli  3 stigao do prve pobjede. Treba istaći da je i u svojoj prvoj sezoni u Formuli 3 pravio zapažene rezultate.

“Veliki broj bodova, sajan je osjećaj ovako se vratiti poslije Bahreina. Vrlo sam zadovoljan današnjom utrkom, vožnjom i najbržim krugom. Sjajan osjećam pred mali odmor koji slijedi”, istakao je Beganović za službenu stranicu Formule 3 nakon velike pobjede.

Melburn je bio druga stanica za vozače Formule 3. Na prvoj stanici u Bahreinu Dino je imao nešto slabije rezultate (29. i 13. mjesto). Pobjeda u Melburnu biće Beganoviću veliki podstrek za nastavak sezone, a novi izazovi ga očekuju za nešto više od dva mjeseca na kultnoj stazi u Imoli.

Dino je trenutno u poretku Svjetskog kupa u Formuli 3 na četvrtom mjestu sa 28 bodova, devet manje od vodećeg Britanca Browninga.

Podsjećamo, Beganoviću, čiji su roditelji iz okoline Zenice, se predviđa velika karijera. Smatra se za jednog od najtalentovanijih vozača što su prepoznali i u čuvenom Ferrariju te ga doveli u svoju akademiju.

Beganović je prije Formule 3 vozio regionalna prvenstva sa dosta uspjeha. Između ostalog osvojio je Regionalno evropsko prvenstvo u formuli (FRECA).