EHF EURO: Hrvatska ubjedljiva protiv Španije, Srbija na nevjerovatan način ispustila pobjedu u duelu sa Islandom

Danas su na rukometnom prvenstvu Evrope koje se održava u Njemačkoj odigrani susreti u grupama B i C.

U derbiju dana Hrvatska je neočkivano lahko i ubjedljivo pobijedila Španiju. Kauboji su u Njemačku stigli kao reprezentacija koja nije u krugu favorita za visok plasman, ali su večeras podsjetili na svoje najbolje dane kada su bili u samom vrhu evropskog i svjetskog rukometa.

Već na samom startu susreta vidjelo se da Hrvati imaju svoj dan. Brzo su izabranici Gorana Perkovca poveli sa 5:1 pa je selektor Furije Žordi Ribera zatražio minutu odmora. Prišli su zatim Španci na dva razlike ali više id toga nisu mogli. Hrvati su na poluvrijeme otišli sa prednošu od 18:14.

Kada su svi očekivali bolju Španiju u nastavku desilo se baš suprotno. Serijom 6:1 na startu drugog dijela raspoloženi Kauboji dolaze do plus devet (24:15) i tu je meč praktično već bio riješen. Imala je Hrvatska i plus 11 u dva navrata, ali je na kraju meč završen rezultatom 39:29.

U redovima Hrvatske najefikasniji su bili Šostarić (bez promašaja na meču) i Martinović sa po osam pogodaka. Golamani Mandić i Ivić su sakupili ukupno osam odbrana.

Kod Španije se istakao Gomez Abeljo sa osam pogodaka, a koliko su Španci imali loš dan pokazuje skoro nestvaran podataka da su njihovi golmani imali samo jednu odbranu (odbranu zabilježio Perez de Vargas) tokom čitavog meča.

Ovakav ishod meča donio je i neke negativne rekorde Špancima.

Naime, ovo je bio njihov najubjedljiviji poraz na prvenstvima Evrope ikad kao i utakmica na kojoj su primili najviše pogodaka na prvenstvima Evrope.

S druge strane, Hrvati su večeras odigrali svoju najefikasniju utakmicu na prvenstvima Evrope ikad.

U drugom susretu ove grupe Austrija je sa 31:24 (15:14) savladala Rumuniju. Austrijanci su do pobjede stigli zahvaljujući odličnom drugom poluvremenu i sjajnom golmanu Konstantinu Mestlu koji je zaustavio 17 pokušaja Rumuna (42,50 %).

I grupa C donijela je vrlo neizvjesne susrete.

U prvom meču ove grupe Island i Srbija su remizirali 27:27 (11:10). Nakon izjednačenog prvog poluvremena u drugim su Orlovi zaigrali mnogo bolje. Imali su u nekoliko navrata plus 3, računajući i sami finiš meča kada su na nešto manje od dvije minute do kraja vodili sa 27:24.

Ipak, onda su uslijedila dva vezana gola Palmarsona a zatim i izgubljena lopta Orlova nakon koje je Gudjonson postavio konačnih 27:27 pet sekundi prije kraja meča.

Pešmalbek je postigao pet golova za Srbiju dok je Milosavljev odbranio devet udaraca.

Kod Islanđana najefikasniji su bili Elison sa sedam i Gudjonson sa šest pogodaka. Gilman Halgrimson imao je 15 odbrana uz postotak uspješnosti od skoro 40%.

U drugom meču ove grupe Mađarska je u još jednoj neizvjesnoj završnici savladala Crnu Goru sa 26:24 (14:14).

Šest minuta prije kraja Crnogorci su imali rezultatski egal (24:24) ali do kraja nisu uspjeli postići niti jedan pogodak dok su Mađari golovima Banhidija i Ilića došli do pobjede i dva boda.

Banhidi je sa šest golova bio najbolji kod Mađara. Pratio ga je Lekai sa pet dok je golman Palasic imao 10 odbrana.

Najefikasniji u redovima Crne Gore bili su Dragašević i Borozan sa po 6 golova dok je golman Simić imao 11 odbrana.

Sutra su na rasporedu novi mečevi na Euru, a  na teren će i Zmajevi. Naša selekcija od 18 sati igra ključni meč na prvenstvu orotiv Nizozemske.