Je li izgubljena bitka za Trgovsku goru?

BH Teme
Foto: BHRT

Republika Hrvatska, po svemu sudeći, neće odustati od izgradnje skladišta za odlaganje radioaktivnog i nuklearnog otpada na Trgovskoj gori. Tokom 2025. godine planirana je njegova izgradnja, a s radom bi trebao početi 2026. godine. Bh. strana tvrdi da će iskoristiti sve pravne idiplomatske alate kako bi spriječila Hrvatsku u njenim namjerama.

Bosanskohercegovačke vlasti i dalje tvrde kako nije izgubljena bitka za Trgovsku goru. Kategorični su kako Hrvatska treba naći drugu lokaciju za skladištenje nuklearnog i radioaktivnog otpada, jer će u suprotnom biti ugroženi životi 250 tisuća građana u 13 općina u slivu Une.

STAŠA KOŠARAC, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH

“Nismo naivni. Uslijedit će borba i moj poziv je svim nivoima vlasti kako bi Hrvatsku onemogućili u njihovim namjerama”. 

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja Republike Hrvatske uskoro bi trebao prezentirati sadržaj Studije utjecaja na okoliš. Studija bi trebala propisati mjere zaštite okoliša kojima se sprječavaju negativni utjecaji prilikom rada skladišta radioaktivnoga otpada na lokaciji Čerkezovac.

NEMANJA GALIĆ, član pravnog tim BiH 

“Mi smo prije dva, tri mjeseca poslali smo odgovor sa primjedbama bh. strane na sadržinu studije utjecaja na okoliš i sada se čeka njihov odgovor, šta će uraditi sa tim primjedbama. To je njihov zvanični potez, mi smo odgovorili na propisan način, i sada su oni na potezu”.

TONČI TADIĆ, nuklearni fizičar, Hrvatska

“Ja bih naprije zamolio sve u BiH da smanje tenzije. Taj projekt je prošao sve moguće recenzije prije nego što je odobren”.

Prema strategiji o zbirnjavanju radioaktivnog otapada Hrvatske, lokacija Čerkezovac se spominje prvi put 1999. godine. 14 godina kasnije ona je odobrena. Ni 1999., ni 2014. godine niko iz BiH nije reagirao. Je li bitka za Trgovsku goru završena?

JASMIN EMRIĆ, zastupnik u Zastupničkom domu PSBiH

“Institucije BiH nisu pravovremeno reagirale kada se donosila odluka o lokaciji. Sada imamo posljedice jer se implementira strateški plan Republike Hrvatske”.

A šta je sa radioaktivnim otpadom u BiH, gdje će se on skladištiti? Nadležni kažu kako se radi o takozvanim potrošenim izvorima, koji još nisu proglašeni radioaktivnim. Riječ je o potrošnem izvorima nastalim u industriji, medicini i znanosti. Za njihovo skladištenje se pripremaju lokacije.

EMIR DIZDAREVIĆ, Agencija za nuklearnu i radioaktivnu sigurnost BiH

“Imamo u ovom momentu na dvije lokacije, većina izvora koja smo okupili. Plan je da dobijemo dva kontejnera na dvije lokacije i da počnemo sa njihovim kondicioniranjem, smanjit ćemo volumen koji nam zauzimaju radioaktivni izvori”.

Republika Hrvatska planira u izgradnju skladišta na Trgovskoj gori uložiti 220 milijuna eura, a prvi spremnici s otpadom iz Nukelarne elektrane Krško očekuju se tijekom 2027. godine.

BHRT