Mundobasket: Slovenija u četvrtfinalu, Italija savladala Srbiju

Italija savladala Srbiju na krilima sjajnog Simonea Fontdcchia (Foto: FIBA)

Danas su igrane prve utakmice druge faze Svjetskog prvenstva u košarci. Današnji susreti donijeli su nekoliko iznenađujućih rezultata, velikih preokreta a poznati su i prvi učesnici četvetfinala.

Grupa I donijela je mnogo drame i napetosti. U prvom susretu ove grupe Italija je nakon velikog preokreta savladala Srbiju sa 78:76. Imala je Srbija u trećoj velikih 16 poena prednosti (60:44) ali su se od tog trenutka Italijani probudili i na kraju slavili pobjedu koja ih stavlja u veoma dobar položaj pred posljednje kolo. Italiju je do pobjede pretvodio sjajni Simone Fontecchio sa 30 poena.

U drugom meču ove grupe viđena je još jedna drama. Portorikanci su sjajno otvorili meč protiv favoriziranih Dominikanaca i stigli do +16 tokom druge četvrtine. Ipak, Dominikanska Republika okreće rezultat u svoju korist i krajem trećeg perioda stiže do +11. Rezultatska klackalica se nastavila u posljednjoj četvrtini gdje se na kraju bolje snalaze Portorikanci koji pobjeđuju sa 102:97. Dominikanu je predvodio Towns sa 39 poena dok je Portriko predvodio Waters sa 37 poena.

Uoči posljednjeg kola sve ekipe u ovoj grupi imaju po 7 bodova i šansu za četvrtfinale. U odlučujućim susretima se sastaju Italija i Portoriko odnosno Srbija i Dominikanska Republika.

SAD i Litvanija obezbijedile su četvrtfinale iz grupe J i u posljednjem kolu će u međusobnom duelu odlučivati o pobjedniku grupe. Amerikanci su danas savladali Crnu Goru sa 85:73. Crnogorci su pružili veoma dobar otpor, čak su na pokuvremenu imali i poen prednosti ali nisu uspjeli izdržati do kraja. Litvanija je sjajnim drugim poluvremenom protiv Grčke došla do ubjedljive pobjede od 92:67.

Poznata su oba učesnika četvtfinala iz grupe K, to su Njemačka i Slovenije koje će o prvom mjestu u grupi odlučivati u međusobnom duelu za dva dana. Njemačka je danas bila ubjedljiva protiv Gruzije i slavila rezultatom 100:73. Dobro su se držali Gruzijci u prvom poluvremenu ali su pali u drugom dijelu.

U derbiju dana Slovenci su predvođeni Dončićem iznenađujuće lako dobili Australiju sa 91:80. Podatak da Australija nijednom nije vodila u toku meča, pa čak i da je samo jednom bilo neriješeno i to na otvaranju susreta (6:6) dovoljno govori. Nije pomoglo Australcima ni 25 poena odličnog Giddeya. Na drugoj strani, Slovenci su prije svega, timskom igrom, došli do pobjede. Odlično su igrali u odbrani dok su u napadu Dončič sa 20 poena i Tobey sa 18 poena vodili glavnu riječ.

Situacija se nakon današnjih rezultata zakuhala i u grupi L. Prvo je desetkovana Latvija napravila još jednh senzaciju na turniru. Latvijci su savladali branioce naslova Špance sa 74:69 i to nakon što su Španci na kraju treće četvrtine imali prednost od 11 poena razlike. Latvijci su odigrali perfektnu zadnju dionicu riješivši je u svoju korist sa ubjedljivih 27:11.

I drugi meč ove grupe donio je veliki preokret. Kanada, koja je možda do sada pokazala najviše na turniru, vodila je 52:40 pred kraj treće dionice protiv Brazila. Međutim, Kanađani su jednostavno stali u zadnjoj dionici. Brazilci su zaigrali sjajno i stigli do velikog preokreta i ogromne pobjede rezultatom 69:65.

Uoči posljednjeg kola sve ekipe iz ove grupe imaju po 7 bodova. U zadnjem kolu se sastaju Španija i Kanada odnosno Latvija i Brazil. Pobjednici ovih duela ići će u četvrtfinale.

Susreti posljednjeg kola druge faze igraju se u nedjelju dok su u subotu na rasporedu susreti za plasman.