Najava izložbe slika Aleksandre Kokotović u ateljeu Ismet Mujezinović Tuzla

Najave

Aleksandra Kokotović je multimedijalna umjetnica rođena u Sarajevu, čija će izložba slika, pod nazivom ‘Niti vremena: Istorijski vrtlozi i metafizičke vizije’ biti otvorena u četvrtak, 05.09.2024.godine u 19:00 sati u Kući i ateljeu Ismeta Mujezinovića Tuzla.

Kustosica izložbe je ujedno kustosica Centra za kulturu Tuzla, Amra Ćebić.

Aleksandra Kokotović je živjela u Bejrutu, Americi, Beogradu i Londonu. Aktivna je i prisutna na bosanskohercegovačkoj, srpskoj i američkoj umjetničkoj sceni. Izlagala je u Litvaniji, Poljskoj, Austriji, Francuskoj, Crnoj Gori, Albaniji, Sjevernoj Makedoniji, Bugarskoj, Maldivima, Egiptu, Jordanu, Bangladešu, Hrvatskoj, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Libanu, Engleskoj,… Diplomirala je na Accademia del Lusso u Milanu. Članica je ULUS-a i ULUBiH-a.Prvu međunarodnu nagradu za slikarstvo, dobila je sa 10 godina.Živi i radi na Floridi, u Beogradu i u Londonu. Priredila je 53 samostalne izložbe u mnogim muzejima, galerijama i institucijama, te učestvovala na 100 kolektivnih izložbi i umjetničkih projekata širom svijeta.

Umjetnička djela Aleksandre Kokotović nalaze se u privatnim i javnim kolekcijama na svim kontinentima.

Autoricin iskaz o konceptu izložbe Niti vremena: Istorijski vrtlozi i metafizičke vizije

Izložba “Niti vremena: Istorijski vrtlozi i metafizičke vizije” uranja u suštinu ljudskog iskustva, istražujući složene niti koje povezuju prošlost, sadašnjost i budućnost. U ovom konceptu, istorija se posmatra kao vrtlog događaja i sjećanja koji oblikuju našu stvarnost i identitet, dok metafizičke vizije otkrivaju dublje, duhovne dimenzije postojanja.

Kroz ovu izložbu, posmatrači su pozvani da razmišljaju o neprekidnom toku vremena i njegovom uticaju na ljudsku svijest.Kroz umjetnička djela, istorija se razotkriva ne samo kao niz događaja, već kao dinamičan proces u kojem se individualne i kolektivne priče prepliću i transformišu.

Istorijski vrtlozi simbolizuju turbulentne periode, preokrete i promjene koje oblikuju civilizacije, dok metafizičke vizije nude kontemplativan pogled na te iste događaje, pozivajući na dublje razumevanje i introspekciju.Metafizičke vizije predstavljaju introspektivnu dimenziju ljudskog iskustva, istražujući apstraktne koncepte poput duše, svijesti i transcendencije.

Umjetnička djela služe kao mostovi između materijalnog i duhovnog, podstičući posmatrače da preispitaju granice percepcije i realnosti. Kroz ovu perspektivu, izložba nudi jedinstvenu sintezu istorijskog i metafizičkog, istražujući kako duboko ukorijenjeni mitovi i arhetipovi prožimaju našu kolektivnu svijest.Izložba ostaje otvorena do 30.septembra. Ulaz je slobodan.

RTVTK