(Ne)moguća misija u revanšu: Zmajevi poraženi sa 10 golova razlike u Portugalu

Rukometaši BiH poraženi su u prvom meču baraža za Svjetsko prvenstvo od Portugala rezultatom 29:19 (14:10).

Bila je ovo debitantska utakmica Doborca kao selektora Zmajeva. Rezultatom novi bh. selektor ne može biti zadovoljan, ali je igra bila solidna u pojedinim momentima. Preusudio nam je pad u igru u posljednjih 20-ak minuta što je Poetugal itekako kaznio.

Loše su izabranici selektora Doborca otvorili meč. Samo dva postignuta pogotka u prvih 12 minuta primorala su bh. selektora da pozove prvi time out kod rezultata 6:2 za Portugal.

Uslijedile su minute dobre igre bh. tima. Vukšić i Petrović su svojim golovima držali našu selekciju u rezultatskom priključku. U 24. minuti smo prišli na minus 2 (11:9) i činilo se tada da možemo napraviti nešto više u ovom susretu.

Međutim, nakon time outa njihovog selektora, Portugalci prave novu seriju i odlaze na plus 5 (14:9). Njihovu seriju prekida Vukšić golom iz sedmerca za 14:10 što je bio rezultat prvog dijela.

Bekovska linija Vukšić, Petrović i Herceg održavala nas je svojim golovima u rezultatskom početkom drugog dijela. U 45. minuti Portugalci odlaze na plus 5 (20:15) nakon čega Doborac traži novu minutu odmora.

Ipak, time out nije donio željeni rezultat jer su Portugalci nastavili svoju seriju, a naša se igra u potpunosti raspala.

Uspio je Burić uvezati nekoliko odbrana ali je naš napad u potpunosti stao u završnici drugog poluvremena. Na našu žalost, razbranio se i Manuel Gašpar na golu Portugala koji je zaustavio nekoliko udaraca naših igrača. Na sve to, nadovezalo se i par tehničkih pogrešaka naših igrača.

Portugal u 58. minuti dolazi na maksimalnih plus 10 (28:18). Do kraja utakmice obje selekcije postigle su po jedan pogodak tako da je susret završen rezultatom 29:19 u korist Portugala.

Najbolji u našem timu bio je Vukšić sa sedam pogodaka, Petrović je postigao 4 a Herceg 3. Benjamin Burić je zabilježio 13 odbrana.

Zanimljivo je da se naš najbolji igrač Marko Panić nije upisao u listu strijelaca na ovom susretu. Doduše, dobar dio utakmice presjedio je na klupi jer je njegova zamjena Petrović igrao vrlo dobro u pojedinim momentima. Zakazala je ponovo naša realizacija, naročito sa krilnih pozicija ali i sa crte.

Portugal su do pobjede prevodili Pedro Potrela i Rui Silva sa po pet pogodaka dok je golman Gašpar zabilježio 11 odbrana.

Revanš susret igra se u nedjelju u tuzlanskom Mejdanu od 17 sati.