Neviđena drama: Bayern prvak Njemačke, Dortmund tuguje

Bayern prvak Njemačke jedanaesti put zaredom…

Ekipa Bayerna osvojila je titulu u Bundesligi nakon neviđene drame u posljednjem kolu prvenstva Njemačke.

Uoči zadnjeg kola Dortmund je imao dva boda više od Bavaraca i priliku da pobjedom na domaćem terenu orotiv rasterećenog Mainza osvoji prvu titulu nakon 2012. godine i tako prekine dominaciju tima iz Minhena. S druge strane, Bayern je gostovao Kelnu koji je također bio u potpunosti rasterećen pred zadnje kolo.

Od ranog jutra rijeke navijača u žutom preplavile su ulice Dortmunda. Sve je bilo spremno za veliku feštu u gradu, ipak Mainz je pokvario planove.

Da se Borussiji ne piše dobro danas bilo je jasno već nakon 20-ak minuta igre. Prvo je nakon ubačaja Fernandesa iz kornera, Hanche-Olsen pogodio glavom za šok na tribinama na Signal Iduna Parku. Nisu se navijači Dortmunda ni sabrali a već je uslijedio novi hladan tuš. U 19. minuti nakon intervencije VAR-a dosuđen je penal za domaće. Međutim, šut Hallera odbranio je golman Mainza Dahmen.

Pet minuta kasnije stigla je kazna. Lee je ubacio, a Onisiwo sjajno naciljao glavom za 0:2. Već tada je bilo jasno da Dortmund mora krenuti na sve ili ništa. Prijetili su domaći, pokušavali na sve načine stići do gola, ali Dahmen je ostao nesavladan u prvih 45. minuta.

Pokušao je trener domaćih izmjenama nešto učiniti. Ipak do 69. minute i dalje su domaći bili na nuli. No tada je Guerreiro pružio tračak nade domaćim kada se lijepo snašao u kaznenom prostoru i pogodio za erupciju oduševljenja domaćih navijača.

Krenuo je Dortmund svim silama na gol Mainza. Sule je donio izjednačenje domaćim u zadnjoj minuti nadoknade ali vremena više nije bilo za Milionere. Uslijedila je velika tuga na terenu i tribinama.

Dortmund je tako propustio veliku priliku da prekine niz Bavaraca koji su se nekako dokotrljali do titule.

U Keln je Bayern stigao kao veliki favorit. Coman je već u 8. minuti donio prednost Bavarcima pa se tada očekivala rutinska pobjeda Bayerna. Međutim, ni iz bliza nije bilo tako lako. Mučio se Bayern da postigne drugi gol i riješi utakmicu, onda je u 80. minuti dosuđen penal za Keln. Gnabry je igrao rukom a nakon asistencije iz VAR sobe dosuđena je najstrožija kazna koju je u gol pretvorio Ljubičić.

Bio je to rezultat koji je u tom trenutku Bayern ostavljao na drugoj poziciji. Radost i u konačnici titulu Bavarcima donio je Musiala u 89. minuti sjajnim udarcem sa ivice kaznenog prostora. Do kraja nije bilo promjene rezultata a budući da je Dortmund remizirao, uslijedilo je veliko slavlje Bavaraca koji su osvojili jedanaestu titulu u nizu.

Pored Bayerna i Borussije u Ligu prvaka će Leipzig i Union, u Ligu Evrope Freiburg dok će Leverkusen u Konferencijsku Ligu. Stuttgart će igrati play-off za opstanak u eliti. U Cvajti je pored Herte na kraju završio i Šalke.