NFL: Kansas City Chiefsi pobjednici 58. Super Bowla

Na Allegiant Stadionu u Las Vegasu odigran je 58. Super Bowl. U najgledanijem sportskom događaju u SAD-u sastali su se prvaci AFC-a, ekipa Kansas City Chiefsa i prvaci NFC-a San Francisco 49-ersi. Pobjednik je riješen nakon produžetka što je drugi put u povijesti NFL Super Bowla da se igra produžetak.

Na kraju su u velikoj drami slavili Kansas City Chiefsi koji su odbranili torfej Vineca Lombardija osvojen prošle godine.

Prva četvrtina nije donijela poene. Ipak, na kraju prve četvrtine 49-ersi su započeli dobar napad koji su završili field golom Jakea Moodyja početkom druge četvrtine. Kicker San Franicsca je pogotkom sa udaljenosti od 55 jardi oborio rekord Super Bowla jer je to bio najudaljeniji field gol u historiji finala NFL-a.

Ispostavit će se da je Moody bio rekorder tek neka dva sata.

Chiefsi su bili veoma loši u napadu i u drugoj četvrtini. 49-ersi su uspjeli postići touchdown preko McCaffreya, a onda je Moody postigao i ekstra poen za 10:0.

Imali su 49-ersi još prilika u prvom dijelu ali nisu uspjeli postići još poena. Chiefsi su u posljednjem napadu uspjeli doći do tri poena. Butker je postigao field gol u driveu koji je bio i najbolji za Kansas u prvom poluvremenu.

Prvo poluvrijeme je završeno rezultatom 10:3 u korist San Francisca. Dojam je da su 49-ersi mogli i sa ubjedljivijim vodstvom završiti prvo poluvrijeme jer su Chiefsi bili neprepoznatljivi.

Na čuvenom halftime showu nastupio je popularni američki pjevač Usher.

Drugo poluvrijeme počelo je greškom quarterbacka Kansasa Patricka Mahomesa čiji pas je presječen u prvom napadu Chiefsa u trećoj cetvrtini. Medutim, ta greška prošla je nekažnjeno od strane napada 49-ersa.

Uslijedilo je nekoliko neuspješnih napada sa obje strane gdje su se istakle odbrane.

Pet minuta prije kraja treće četvrtine Chiefsi su dobili pokušaj za field gol sa 57 jardi. Precizan je bio kicker Harrison Butker koji je tako oborio rekord Moodya iz prve četvrtine.

Na dvije i pol minute prije kraja treće četvrtine desio se preokret. Specijalni tim San Francisca je izgubio loptu duboko na svojoj polovini, a Chiefsi su to vrlo brzo iskoristili.

Mahomes je bacio dobru loptu u end zonu za Valdes-Scantlinga koji postiže touchdown. Butker je ponovo bio precizan na ekstra poenu i Kansas je poveo prvi put na meču.

13:10 u korist Kansasa bio je rezultat s kojim se ušlo u poslednju četvrtinu.

Tri i pol minute u četvrtom periodu bilo je dovoljno 49-ersima da vrate prednost. Rizikovali su u napadu jer su na četvrtom pokušaju odlučili ne ići na punt neko pokušati doći do prvog downa u čemu su uspjeli, a onda su uspjeli preko Jenningsa doći i do touchdowna. Dobru loptu bacio je Purdy koju je Jennings iskoristio i vratio prednsot svom timu.

Ipak, nisu prvaci NFC-a uspjeli otiće na plus četiri jer Moody nije pogodio ekstra poen. Tačnije, njegov pokušaj je izblokiran tako da je rezultat u tom trenutku bio 16:13 u korist San Francisca.

Uslijedio je nešto duži napad Chiefsa. Strpljivo su gradili napad i došli na tri jarda od end zone. Međutim, došla su onda tri neuspješna pokušaja Mahomesa i drugova pa je na teren ponovo izašao kicker Harrison Butker koji je sa nova tri poena donio izjednačenje Kansasu na nešto manje od šest minuta prije kraja.

Uslijedio je zatim sličan napad 49-ersa koji je završen field golom Moodya sa 53 jarda. San Francisco je na nešto manje sva minuta do kraja došao do prednosti od 19:16.

Zadnji napad Chiefsa u regularnkm dijelu donio je veliku dramu. Na kraju su Chiefsi field golom Butkera sa 29 jardi tri sekunde prije kraja došli do izjednačenja i produžetka.

Podbacivanje novčića dobili su 49-ersi koji su imali prvi napad u produžetku. Nakon napada koji je trajao 7 i pol minuta 49-ersi su došli u priliku poentirati. Jake Moody je ponovo pogodio field gol i San Francisco je poveo sa 22:19.

Chiefsima je bio potreban touchdown za pobjedu. Do njega su došli onako kako to njima i priliči. Tri sekunde prije kraja Mahomes je bacio loptu za Hardmana koji postiže touchdown i donosi pobjedu Kansas City Chiefsima. Konačan rezultat glasio je 25:22.

Chiefsi su stigli do trećeg Super Bowla u posljednjih pet sezona, a ukupno četvrtog u historiji franšize.

Super Bowl su sa tribina Allegiant Stadiona pratile brojne zvijezde koje nisu promakle kamerama. Bila je tu Taylor Swift koja je inače djevojka Travisa Kelcea, zvijezde Chiefsa. Na tribinama su bili i LeBron James, Elon Musk, Lady Gaga, Beyonce, Shaquille O’Neal, Kanye West, Jay-Z, Paul Rudd, Jason Kelce (brat Travisa Kelcea i zvijezda NFL ekipe Atlanta Falconsa), Justin i Hailey Bieber, Lana Del Rey, Kendall Jenner, Russell Wilson, Khloe Kardashian i mnogi drugi celebrity koji su privukli mnogo pažnje.