Njemačka savladala Srbiju i osvojila titulu svjetskog prvaka u košarci

Košarkaši Njemačke savladali su Srbiju u finalu Svjetskog prvenstva na Filipinima rezultatom 83:77 i zasluženo stigli do titule prvaka svijeta.

Finalni meč je ponudio veliku dramu u finišu. Prvo poluvrijeme je bilo potpuno izjednačeno što je pokazivao i semafor. Naime, na kraju prvog dijela bilo je 47:47.

U trećoj četvrtini Njemačka je zaigrala mnogo bolje u oba pravca. Tako su njemački košarkaši na pauzu pred poslednji period otišli sa 12 poena prednosti (69:57).

Srbija je uspjela u jednom trenutku u završnici meča doći na dva poena zaostatka ali više od toga nisu mogli. Na kraju je bilo 83:77 u korist Njemačke koja slavi svoju prvu titulu prvaka svijeta u košarci.

Njemačku je predvodio sjajni kapiten Schröder sa 28 poena dok je kod Srbije najefikasniji bio Avramović sa 21 poenom.

Nešto ranije danas, u susretu za treće mjesto, Kanada je nakon produžetka savladala Sjedinjene Američke Države sa 127:118 i tako došla do bronzane medalje. Amerikanci, koji važili za prve favorite turnira završili su kao četvrti.

Kao peti završili su sjajni Latvijci, Litvanija je bila šesta, Slovenija sedma a kao osmoplasirana je završila Italija.

Za najboljeg igrača turnira proglašen je spomenuti kapiten Njemačke Dennis Schroder. Schröder je, izuzev meča sa Latvijom, odigrao fantastičam turnir i odveo Njemačku do zlata sa osam pobjeda iz osam mečeva.

Osim Schrödera, u najbolju petorku su izabrani i Bogdanović (Srbija), Gilgeous-Alexander (Kanada), Edwards (SAD) i Dončić (Slovenija).

U drugoj petorci turnira su: Fontecchio (Italija), Žagars (Latvija), Valančiunas (Litvanija), Milutinov (Srbija) i F. Wagner (Njemačka).

Titulu “zvijezde u usponu” ponio je Australac Josh Giddey. Najbolji defanzivac je Kanađanin Dillon Brooks. Titulu najboljeg trenera ponio je Italijan Luca Banchi koji je fantastično vodio selekciju Latvije.