Odigrano pretposljednje kolo Premijer lige BiH: Sarajevo izborilo Evropu, Sloboda i Leotar na korak od ispadanja

Završene su sve utakmice 32. kola M:tel Premijer lige BiH. Nakon ovog kola dobili smo još jednog učesnika u evropskim takmičenjima dok se dodatno zakuhalo u borbi za opstanak.

Borac – Sloboda 3:2

Utakmica puna uzbuđenja u kojoj su na kraju slavili domaćini. Povela je Sloboda u 9. minuti golom Delića. Lazić je u 35. minuti donio poravnanje Borcu za konačnih 1:1 u prvom poluvremenu.

Blagaić na asistenciju Mrkaića donosi preokret domaćim u 56. minuti. Alić pogotkom u 73. minuti donosi izjednačenje gostima i nadu da mogu do bod(ova) u Banja Luci. Ipak, nada je kratko trajala jer je samo dvije minute kasnije Kulašin postavio konačnih 3:2.

Sloboda je sada u vrlo teškoj situaciji sa 32 boda, dva manje od Igmana, Sloge, Posušja i Tuzle. Tim Danijela Pranjića će imati težak zadatak da se izbori za opstanak. U zadnjem kolu čekaju Željezničar, ali se moraju nadati i kiksu rivala.

Velež – Sarajevo 3:5

Na utakmici u Vrapčićima viđeno je osam pogodaka. Na kraju su se radovali gosti koji su izborili Evropu dok je Velež ostao bez plasmana u evropska takmičenja.

Poveli su domaći golom Anđušića u 4. minuti. Međutim, gosti su preko Varešanovića i Ziljkića brzo stigli do preokreta. Drugo poluvrijeme obilježio je Renan Oliveira koji je postigao het trik. Poraz Veleža ublažili su Haskić i Sijamija.

Igman – Tuzla City 0:1

U direktnom duelu za opstanak Tuzlaci su stigli do vrijedna tri boda na gostujućem terenu. Jedini pogodak postigao je Hadžić. Oba tima sada imaju po 34 boda, dva više od Slobode koja je prva ispod crte i tri više od Leotara.

U narednom kolu Igman gostuje Sarajevu dok City dočekuje Zrinjski.

Široki – Sloga 1:0

Širokobriježani su stigli do minimalne ali vrijedne pobjede nad Slogom. Jedini strijelac bio je Čavar u 39. minuti.

Široki ima dva boda manje od Željezničara koji drži četvrto mjesto, posljednje koje vodi u Evropu. Sloga ima 34 boda baš kao Tuzla, Igman i Posušje.

Zrinjski – Leotar 2:1

Zrinjski je savladao Leotara sa 2:1 i gurnuo Trebinjce ka drugoj ligi. Pogotke za osvajača duple krune postigli su Bilbija i Ćuže. Jedini pogodak za Leotar je bio autogol braniča domaćih Barišića.

Leotar ima 31 bod i posljednji je na tabeli sa vrlo malim šansama za opstanak. Trebinjci u narednom kolu dočekuju Široki dok Zrinjski gostuje kod Tuzle.

Željezničar – Posušje 3:0

Na prepunoj Grbavici Željezničar je savladao Posušje sa ubjedljivih 3:0 iako. Sve pogodke domaći su postigli u posljednjih 10-ak minuta.

Domaći su dominirali tokom svih 90 minuta ali lopta nikako nije htjela u gol. Golman Posušja Kukić je u nekoliko navrata sjajnio branio.

Ipak ništa nije mogao u 83. minuti kada je Hodžić pogodio nakon dobre akcije domaćih. Tri minute kasnije Pavlović je srušio Santosa u kaznenom prostoru i dobio crveni karton. Siguran sa bijele tačke bio je Štilić. Amoah je postavio konačnih 3:0 u nadoknadi vremena.

Željezničar sada ima 50 bodova na četvrtom mjestu. Pozicija je to koja Plavima garantuje Evropu na kraju sezone.

Treba istaći da se dugogodišnji igrač Željezničara Samir Bekrić oprostio od fudbala na današnjoj utakmici.